Testy jaderných zbraní v rámci operace Crossroads zničily mnoho válečných lodí a zamořily atol Bikini radiací

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Spojené státy naplánovaly krátce po druhé světové válce sérii testů jaderných zbraní. Řízené výbuchy u atolu Bikini na Marshallových ostrovech nazvané jako operace Crossroads měly prozkoumat účinky atomového výbuchu na válečné lodě a také na živá zvířata. Atol Bikini se v důsledku uvolněné radiace stal neobyvatelným. 

Mezi pokusnými plavidly se octl i Prinz Eugen či Arkansas

Pokusnými plavidly se staly vlastní i ukořistěné bitevní lodě (Arkansas, New York, Nevada, Pennsylvania, Nagato), křižníky (Pensacola, Salt Lake City, Prinz Eugen, Sakawa), letadlové lodě (Saratoga a CLV-22), torpédoborce (Lamson, Conyngham, Mugford, Ralph Talbot, Mayrant, Rhind, Stack, Wilson, Hudges, Anderson, Mustin, Wainwright), ponorky (Skipjack, Searaven, Tuna, Skate, Apogon, Dentuda, Parche, Pilotfish) a dále výsadková plavidla a obchodní lodě. Celkem se test prováděl na více než 90 plavidlech. 

ABLE – první test proběhl podle očekávání

Akce Able se uskutečnila 1. července 1946. Z těžkého bombardéru Boeing B-29 byla vypuštěna bomba stejného typu jako na Nagasaki o váze 4500 kg. Její odpálení proběhlo ve výšce 158 metrů nad mořem přibližně 650 metrů od cílové lodi Nevada uprostřed laguny. Exploze vytvořila ohnivou kouli, kterou vzápětí pokryla vodní tříšť. Oblak dosáhl výšky 12 kilometrů. 

Autor: Navy[1], Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=250130

Výbuch potopil pět plavidel (Sakawu, Anderson, Lamson a dvě další), další čtyři poškodil těžce a několik dalších středně.  Uvolněná radioaktivita trvala krátce, přesto však měla významný dopad na mnoho prasat, koz a myší umístěných na okolních lodích. 

BAKER – druhý test měl hrozivější následky

K druhému testu nazvanému Baker došlo 25. července téhož roku. Bomba stejného typu tentokrát explodovala na dně atolu – 27 metrů pod hladinou. Jednalo se o vůbec první podvodní test atomové zbraně. Exploze vyvolala mnoho nových jevů, které si pro své pojmenování a popsání vyžádaly uspořádání konference. 

Výbuch vygeneroval ohnivou kouli s rychle se rozvíjející bublinou horkého plynu, která se současně dostala k mořskému dnu i k hladině.  Bomba na dně moře vytvořila kráter o průměru přibližně 2 kilometrů a o hloubce přibližně 30 metrů. Nad hladinou se zvedla vodní kopule a sloupec vody vysoký zhruba 6 kilometrů.  Zároveň se zvedla vlnu tsunami.

Po deseti sekundách začala voda vytlačená výbuchem padat zpět a zatopila mnoho z cílových objektů. Zároveň je zamořila radioaktivitou.  Z testovaných zvířat (prasat a krys) nepřežilo téměř žádné. Většinu zabil samotný výbuch, ostatní pak uvolněná radiace.  

Autor: US military – US military, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=266876

Nejblíže epicentra výbuchu se nacházela bitevní loď Arkansas, která se potopila a převrátila dnem vzhůru. Výbuchem poškozená bitevní loď Nagato se nachýlila na stranu a potopila se pár dní po testu. Podobný osud měla i letadlová loď Saratoga, která se potopila po 7 hodinách. Došlo k potopení i několika dalších plavidel a mnoho jich bylo těžce či středně poškozeno. 

CHARLIE – od třetího testu raději upustili, ne však na dlouho

Operace Crossroads byla ukončena 10. srpna 1946 kvůli obavám z radiace. Bezpečná dekontaminace cílových plavidel pro plánovanou třetí zkoušku Charlie se nezdařila.  

Nepřehlédněte: Hiró Onoda a jeho 30 let boje v 2. světové válce

U atolu Bikini proběhly v průběhu let 1946 až 1958 dvě desítky jaderných testů. Obyvatelé atolu evakuovali na atol Rongerik a zpět se mohli vrátit až na začátku 70. let. Ještě v tomtéž desetiletí však museli domov znovu opustit, a to kvůli vysoké zbytkové radiaci. Ani dnes není atol trvale osídlen, ač kontaminace stále klesá. Za potopenými vraky sem však míří potápěči z celého světa.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu