Na časosběrném videu se jen kmitají ruce svírající ty nejprimitivnější nástroje, které si pro stavební činnosti můžete představit. S naprostou jistotou a přesností vzniká umělecké dílo. Bazénu nechybí schody a ozdobné prvky na zdech. Vodu si do něj jeho autor nanosí pomocí nevelké hliněné nádoby nebo bambusových tubusů. Video na konci článku.
Na jeden bazén mu stačilo 60 dnů
Říká si Mr. Tfue a jeho kanál na YouTube se zaslouženě dočkal za pár měsíců existence milionů zhlédnutí i sledování. Největší pozornost na sebe strhl videem, kdy staví „milionářský podzemní bazénový dům“. Mnoho dalších informací se o něm samotném ale nedozvíte. Jediné, co na sebe prozrazuje, je to, že pochází ze Spojených států a plánuje někde v divočině Jižní Ameriky postavení podzemního města, a to za použití oněch primitivních nástrojů, které užívá ve svých videích.
„Milionářský“ bazén mu dle informace v názvu videa zabral pouhých 60 dnů. Začíná vznikat na úplně obyčejném místě prostým načrtnutím jeho půdorysu. Poté pan Tfue nějakou dobu jen kope a kope a odhazuje nepotřebnou zeminu pryč. Najednou už v obrovské jámě seká schody, vzápětí pak průchozí chodbu a samotnou díru pro bazén. Než se stihnete vzpamatovat, už si rýhuje zdobení stěn, které následně vysekává tím samým jednoduchým nástrojem – kopací tyčí.
Vše si bere z okolní přírody
Mr. Tfue si vystačí s tím, co nabízí okolní fauna a flora. K jídlu si připravuje ryby, které loví holýma rukama nebo pomocí vlastnoručně vyrobených rybářských pastí. K vytvoření lehátek využívá bambus. Z různých bylin a dřevin získává barviva, stejně tak mu poslouží i jíl. Na ozdobu si bere i okolní traviny a květiny.
Bazén vymazává mazlavou hmotou vytvořenou z něčeho, co vypadá jako mraveniště. Hnízdo rozbije na prášek a smíchá s vodou. Vzniklou konzistencí následně maže všechny části, které zalije voda.
A když už jsme u té vody – uhodnete, za jak dlouho takový bazén naplní? V úvodu uvádíme, že k tomu používá obyčejnou hliněnou nádobu. „Milionářský“ bazén dle vlastních slov tímto způsobem naléval celých 5 dnů. V jiném případě používá jakési tubusy (zřejmě bambusové). Ani v jednom případě nemůžeme mluvit o velkém objemu. V posledních dvou videích už si ale můžeme prohlédnout stavbu jednoduchého vodovodního potrubí, které bazén naplní bez větší námahy.
Odměnou za dřinu je první koupel
Jak dlouho trvalo postavit ty ostatní stavby, můžeme jen tipovat. Stejně tak můžeme pouze odhadovat, jak dlouho je použitelná voda v bazénech a jak dlouho vydrží celá stavba. V neposlední řadě můžeme nechat pracovat fantasii a domýšlet se, jak dlouho v nich pan Tfue žije a co dělá, když zrovna něco nestaví. S jistotou však můžeme alespoň říci, že první osvěžující koupel je velkou odměnou za tu dřinu.
Mr. Tfue však není jediným člověkem, který vytváří úchvatné stavby pouze za pomoci primitivních nástrojů a v přírodě dostupných materiálů. V rámci hnutí s názvem Primitive Technology vytvářejí pozoruhodná díla lidé po celém světě a na podobném principu fungují i spolky, které staví pravěké a raně středověké stavby v rámci experimentální archeologie.