Těhotenství v historii: Jak se prováděl nejstarší těhotenský test?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Období těhotenství bylo pro ženu vždy velmi křehké a zranitelné, ať už se jednalo o jakoukoliv dobu. Ve starověku i středověku se na těhotné ženy nebral zas takový zřetel jako například dnes, přesto však existuje mnoho zajímavých dochovaných informací o početí, těhotenství i samotném porodu.

Jak ženy zjišťovaly, že jsou těhotné?

Jelikož v historii neexistoval žádný lékař zaměřený na ženské pohlavní orgány, sama žena nemusela poznat graviditu třeba až do pátého nebo šestého měsíce. Když ale nabyla tušení, že by mohla být těhotná, měla možnost to zjistit několika zajímavými způsoby.

Egyptský těhotenský test

Ve starém Egyptě měli například zajímavou formu těhotenského testu, ke kterému se již tenkrát používala ženská moč. Do země žena zasadila semena ječmene a pšenice, na obě části močila. Pokud žádné semínko nevyklíčilo, těhotná nebyla. Jestliže vyklíčil ječmen, čekala chlapce, s naklíčenou pšenicí se mohla těšit na dceru.

Zajímavé je, že na konci 20. století si vzali toto tvrzení do parády vědci. Ti pomocí výzkumu zjistili, že je na tomto starověkém těhotenském testu přece jen trochu pravdy. Ze 70 % totiž tento test skutečně odpovídal pravdě.

Těhotenský test z Řecka

Ve starověkém Řecku, asi 600 let před našim letopočtem, byl vymyšlený velmi zajímavý systém určení gravidity. V Řecku totiž věřili, že s těhotenstvím se pochva uzavře a skrz dělohu do těla nic neprojde. Proto si na noc ženy vkládaly do pochvy cibuli. Ráno pak zjišťovaly, zda pach cibule cítí z úst. Pokud byla cibule cítit, těhotenství nebylo potvrzeno. Jestliže ale cítit nebyla, znamenalo to, že je děloha uzavřena a žena je těhotná.

V Persii byli odborníci

Persie byla známá prvními odborníky, kteří dokázali zjistit těhotenství již v raném stádiu. Pozorovali totiž změny na ženské moči. Pokud byla moč velmi tekutá, světle žlutá až vodnatá a nezapáchající, byla žena s největší pravděpodobností těhotná. Jestliže byla moč jasně žlutá až zakalená, pak o graviditě nemohla být řeč.

Kovový předmět

Na konci středověku se v Evropě nořil do moče kovový předmět, jako třeba západka nebo klíč. Pokud se po pár hodinách objevil kolem klíče jeho obrys, pak byla žena určitě těhotná. V případě chybějícího obrysu se nový člen rodiny nenarodil.

Zdroje: sitn.hms.harvard.edu, theatlantic.com

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu