Tajná mise, při které zemřel Joseph Kennedy Jr.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V roce 1944 vzlétl mladý Joseph Kennedy Jr. se svým letadlem naplněným výbušninami z britského letiště B-24 Liberator na svou misi, která se stala jeho poslední. Pojďme se na tuto záhadnou misi podívat trošku zblízka.

Kdo byl Joseph Kennedy Jr.

Joseph Kennedy Jr. byl nejstarší z devíti sourozenců a předpokládalo se, že nakonec zahájí rodinný podnik. V roce 1942 ale opustil právnickou školu a připojil se k námořnictvu USA, aby se mohl stát pilotem. V letech 1943-1944 létal pravidelně na misích a dokončil dvě povinné prohlídky. Dobrovolně se pak zúčastnil tajné a také neuvěřitelně nebezpečné mise. Už v první světové válce se používaly drony – toto označení sice nenesly, ale byly podobné dronům, které známe i my dnes. Ty byly poslány na cestu s určeným cílem, avšak po zahájení letu se jen stěží ovládaly, pokud se vůbec nějak ovládat daly.

Operace Afrodita

Operace s názvem Afrodita měla být ale jiná než všechny ostatní. Cílem bylo vzít bombardéry, které už nebyly způsobilé pro další službu, odstranit z nich všechno zbytečné vybavení a naložit je několika tunami výbušnin. Jejich kontrolní systém byl však jen základní. Afrodita však nestačila pro vzlety, takže pilot a navigátor byli zapotřebí k tomu, aby dostali letadla ze země. Měli se dostat do výšky 2000 stop a poté se zachránit tak, že by spadli do anglického kanálu, kde by je měla vyzvednout loď.

Kennedyho tajná mise

12. srpna 1944 Kennedy společně s poručíkem Wilfordem Johnem Willym vzlétli tak jak bylo předem naplánováno. Jejich cílem měl být masivní podzemní vojenský komplex, který měl velké potenciály zahájit zničující útoky přímo na Londýn. Jenže několik minut před plánovaným záchranným opatřením způsobila elektrická porucha v Liberátoru torax výbuch. V tomto okamžiku celé letadlo i oba muži, kteří byli na jeho palubě, přestali existovat. Operace Afrodita se vůbec nezdařila a měla tragický následek. Více než tucet podobných misí skončilo ale bohužel úplně stejně a zemřelo tak více amerických letců než nacistů a na britském venkově bylo způsobeno více škody než v Německu.

Památka Josepha Kennedyho Jr. byla alespoň uctěna tak, že byl po něm pojmenován torpédoborec amerického námořnictva, USS Joseph P. Kennedy Jr. V provozu byl stroj až do roku 1973. Čest jeho památce.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Který den se tato nebezpečná mise odehrála?

Který den se tato nebezpečná mise odehrála?

zavřít reklamu