Tajemství Oblasti 51 aneb také věříte, že zde Američané ukrývají UFO?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ať už se o mimozemské civilizace a UFO zajímáte či nikoli, název Oblast 51 jste již pravděpodobně slyšeli. Konspiračních teorií o tomto utajovaném území v jižní Nevadě existuje mnoho. Mezi nejznámější patří ty, které věří, že americká vláda zde skladuje a testuje mimozemské vesmírné lodě včetně mimozemských bytostí, dále že se jedná o místo, odkud Američané komunikují s mimozemšťany, případně že zde vyvíjejí speciální zbraně či technologie určené nejen k cestování v prostoru, ale také v čase.

Co znamená název Oblast 51?

Oficiální název americké vlády pro Oblast 51 je Nevada Test and Training Range, oblast je součástí letecké základny Nellis. Nachází se přibližně 200 km severozápadně od Las Vegas. Dnes je využívána jako otevřená výcviková střelnice amerického letectva, není přístupná veřejnosti a je pod nepřetržitým dohledem. Do vzdušného prostoru nad ní není možné vstoupit bez povolení místního řízení letového provozu.

Název Oblast 51 pochází z jejího mapového označení. V roce 1958 bylo území o rozloze 38 400 akrů vyjmuto z veřejného užívání Komisí pro atomovou energii, což byla předchůdkyně amerického ministerstva energetiky. Předpokládá se, že toto číslo používala Komise pro atomovou energii ve svém systému síťového pojmenování území. Nedaleko se nachází letecká základna Nellis, která prováděla „bezpečnostní experimenty“ označené a očíslované jako oblasti, například Oblast 13.

Dříve se oblasti říkalo také „Paradise Ranch“, aby označení znělo atraktivněji pro ty, kteří zde budou pracovat. Mezi další přezdívky patří též „Watertown“ či „Dreamland“. Zaměstnanci Oblasti 51 se do zařízení dostávají letadlem. Přilétají a odlétají z omezeného terminálu na McCarranově mezinárodním letišti jedním z několika neoznačených letadel, která mají povoleno prolétávat vzdušným prostorem nad Oblastí 51.

Místo pro testování špionážních letounů

Během druhé světové války využívalo oblast americké armádní letectvo jako leteckou střelnici. V roce 1955 si oblast vybrala Ústřední zpravodajská služba (CIA) jako testovací místo pro Lockheed U-2, výškový průzkumný letoun. Prezident Dwight D. Eisenhower schválil testování, které mělo probíhat pod krycím názvem Projekt AQUATONE. Testy byly zahájeny v červenci 1955. Po uvedení U-2 do provozu v roce 1956 byla Oblast 51 využívána k vývoji dalších letounů, včetně průzkumného letounu A-12, známého také jako OXCART, či stíhacího letounu F-117 Nighthawk.

Konspirační teorie

Oblast 51 je již dlouho předmětem fascinace příznivců konspiračních teorií a paranormálních jevů, kteří věří, že se jedná o místo, kde americká vláda ukrývá „mimozemská těla a UFO“. Jednou z populárních konspirací o UFO je, že z Roswellu v Novém Mexiku byly do Oblasti 51 převezeny zbytky z létajícího talíře, který zde údajně havaroval v roce 1947, za účelem inženýrských experimentů s cílem napodobit mimozemskou kosmickou loď.

V roce 1989 muž jménem Robert Lazar prohlásil, že v Oblasti 51 pracoval na mimozemské technologii. Lazar řekl televiznímu reportérovi, že viděl pitevní fotografie mimozemšťanů uvnitř zařízení a že americká vláda používala zařízení ke zkoumání nalezených mimozemských kosmických lodí. Ačkoli byl Lazar zdiskreditován, jeho tvrzení dala vzniknout mnoha konspiračním teoriím, z nichž většina se týkala mimozemského života. Mnoho lidí následně rovněž uvedlo, že v Oblasti 51 nebo v její blízkosti vidělo neidentifikované létající objekty.

Co tvrdí americká vláda?

Dne 25. června 2013 CIA schválila ke zveřejnění tajné dokumenty zachycující historii programů U-2 a OXCART. Zveřejnění dokumentů znamenalo, že americká vláda poprvé oficiálně přiznala existenci Oblasti 51 jako tajného vojenského pracoviště. Podle CIA byly a jsou příčinou pozorování UFO v této oblasti zkušební lety letounu U-2 a následné lety dalších vojenských letadel. Tyto letouny totiž mohou dosáhnout mnohem vyšších výšek než jiná letadla, a lidé je tak mylně považují za UFO.

Dokumenty též tvrdí, že tajný status místa byl způsobem, jak udržet informace v utajení před Sověty v době studené války. Satelitní snímky zařízení byly ale donedávna cenzurovány. Od roku 2018 je Oblast 51 viditelná na mapách Google Maps. Mimochodem průzkum provedený v červnu 2019 zjistil, že 54 % dospělých Američanů si stále myslí, že je pravděpodobné, že vláda ví o UFO více, než říká.

Zdroj: cbsnews.com, nationalgeographic.com, time.com, today.yougov.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu