Touha po kráse provází lidstvo od nepaměti. Ženy vždy toužily po tom být krásné. Často si k tomu dopomáhaly rozmanitými procedurami, které nám dnes připadají těžko uvěřitelné.
Kleopatra: Koupel ve zkyslém oslím mléce
Královna Kleopatra si získala srdce mnoha nejmocnějších mužů své doby. Možná jí k tomu dopomohly i její zkrášlující rituály, které nám připadají přinejmenším podivné. Proč? Například používala rtěnku z rozmačkaných broučích vnitřností a pod oči si dávala práškový krokodýlí trus.
Kromě toho se traduje, že se koupala v kyselém oslím mléce. Její služebnictvo každý den podojilo sedm set oslů, aby mohlo naplnit vanu jejich mlékem. Jakmile se zkazilo, Kleopatra se v mléce koupala, věřila, že jí zajistí pleť bez vrásek.
Lucrezia Borgia: Několikahodinové mytí vlasů
Básník George Gordon Byron kdysi napsal, že vlasy Lucrezie byly „nejkrásnější, jaké si lze představit“. Možná to bylo i díky tomu, kolik času a péče jim tato italská kráska věnovala.
Lucrezia Borgia se pyšnila blond vlasy, které ale takové nebyly od přírody. Všichni v její rodině totiž měli tmavé vlasy. Lucrezia ale chtěla mít vlasy barvy slunce, a proto si je údajně celé hodiny oplachovala v louhu a citronové šťávě. Následně je sušila na slunečním světle.
Simonetta Vespucci: Arzenik a pijavice
I když neznáte její jméno, tvář Simonetty Vespucci jste určitě viděli. Byla múzou pro mnohé z největších renesančních malířů a byla to právě ona, kdo posloužila jako předobraz pro samotnou bohyni krásy a lásky na Botticelliho slavném obrazu Zrození Venuše.
V renesanci chtěl každý vypadat jako ona, nicméně její kosmetické metody byly poněkud zvláštní. Aby si udržela svou bledou a krásnou pleť, přikládala si na uši pijavice, které jí odčerpávaly krev z obličeje. Ideálem renesanční krásy bylo též odstraněné obočí, Simonetta k tomu používala arzenik.
Sissi: Pleťová maska se syrovým telecím masem
O kráse rakouské císařovny Alžběty, známé jako Sissi, kolují celé legendy. Často je považována za nejkrásnější ženu 19. století. Po celé Evropě byla proslulá svou dokonalou pletí, postavou a vlasy, které jí spadaly až k nohám.
Aby si udržela krásnou pleť, používala mnoho rozmanitých metod. Ruce, obličej a krk si potírala směsí medu a jahod, koupala se v teplém olivovém oleji, vlasy si myla za pomoci syrových vajec smíchaných s koňakem a spala v kožené masce, která měla uvnitř plátky syrového telecího masa.
Marie Antoinetta: Holubí pleťová voda
Rovněž francouzská královna Marie Antoinetta měla pověst krásky a stejně jako císařovna Alžběta i ona chodila spát se speciální pleťovou maskou, ta její obsahovala koňak, vejce a citron.
Velmi netradiční byla ale její ranní zkrášlující rutina, mytí obličeje prostředkem zvaným „holubí kosmetická voda“. Jednalo se o směs, která se připravovala z osmi dušených holubů, kteří se po dobu dvou týdnů destilovali společně s lekníny, liliemi, okurkami, melouny a citrony.
Královna Alžběta I.: Bílá pleť pomocí olova
Olovo, o němž dnes všichni víme, že je jedovaté, bylo po mnoho staletí přirozenou součástí zkrášlujících rituálů. Doklady o používání olova v kosmetice sahají až do starého Egypta. Používalo se ale i v Evropě.
V alžbětinské éře bylo nejoblíbenějším pleťovým přípravkem něco, čemu se říkalo „benátská běloba“, což byla jednoduše řečeno směs olova a octa, kterou si ženy potíraly svou pleť, aby vypadaly porcelánově bílé.
Sama anglická královna Alžběta I. tento přípravek používala ve velkém množství. Když bylo Alžbětě 29 let, nakazila se totiž neštovicemi a na kůži jí zůstaly jizvy. Nechtěla ale, aby její zohyzděnou pleť kdokoli viděl, a tak pravidelně pokrývala každý centimetr svého těla touto toxickou bílou barvou. Královna barvy údajně použila tolik, že bez ní byla zcela k nepoznání.
Zdroj: mentalfloss.com, medicalbag.com, mcgill.ca, mimimatthews.com