Jaký je skutečně vesmír, jak je velký a co všechno se v něm ukrývá – tohle všechno fascinuje nás všechny a vědci se snaží stále získat nové skutečnosti. V porovnání se zemí je ohromný a stále je v něm co objevovat. Krásné na něm je i to, že nás pořád má čím překvapovat.
Minulost ve hvězdách
Víte, že když se díváte na noční oblohu, díváte se vlastně do minulosti? Za vším je matematika a fyzika. Ty hvězdy, které my můžeme vidět na noční obloze, jsou od nás vzdáleny několik desítek až stovek světelných let. A právě kvůli této obrovské vzdálenosti trvá velice dlouhou dobu než k nám světlo, které hvězdy vyzařují, dorazí. Takže na noční obloze vlastně vidíme jen to, jak hvězdy vypadaly v minulosti.
Jak je to s nekonečnem?
Kolik vesmírů doopravdy existuje a je skutečně nekonečný? I když stále ještě není dokázáno, že je to skutečně tak, teorie mluví za všechno. Podle matematiků, astrofyziků a kvantových fyziků všechno skutečně ukazuje na to, že náš vesmír je jen jedním z mnoha dalších, a že existuje vlastně v mnohovesmíru. Mnohovesmír tak obsahuje nespočetně dalších vesmírů a my jsme jen jeho součástí. Co se děje v těch dalších je sice opředeno tajemstvím, které se stále budeme snažit objasnit, ale to je na tom to krásné, nemyslíte?
Planety vhodné pro život
Když se řekne vesmír, není snad nikdo, kdo by si nevybavil také mimozemšťany. Bytosti, které by mohly obývat další planety ve vesmíru, přitahují zájem všech – a také vědců. Ti při pátrání přišli na to, že nejen naše Země je vhodnou planetou k obydlení. Podle vědců je tak v naší Mléčné dráze – galaxii asi dalších 500 planet, které by mohly být vhodné k osídlení a život na nich by tak byl možný. Tyto planety spadají do takzvané obyvatelné zóny a jejich vzdálenost od nejbližší hvězdy je přiměřená a umožňuje tak život na nich. Možná na tom, že nejsme ve vesmíru sami, opravdu něco bude.
Vesmír se asi nikdy nepodaří prozkoumat celý, i tak ale může být lidstvo hrdé na to, co všechno o něm už víme. Jen tak dál.