Oblast bermudského trojúhelníku získala pověst místa, kde letadla a lodě mizí za prapodivných okolností. Příznivci záhad marně hledají odpovědi na otázky, proč se tak děje. Kde se se nachází? A lze vše vysvětlit i přirozenými příčinami?
Se špatným počasím v záhadném trojúhelníku se potýkal i Kolumbus
Bermudským trojúhelníkem se nazývá prostor v oceánu, jehož rozloha činí bezmála 1,13 milionu kilometrů čtverečních. Oblast leží mezi jižním cípem Floridy, městem San Juan v Portoriku a Bermudami na hranici Mexického zálivu a západního Atlantiku. Sahá až do Sargasového moře a protéká jí Golfský proud. Na nepříjemné počasí si zde svého času stěžoval i Kryštof Kolumbus, když tudy proplouval při svých zámořských objevech. Oficiální zdroje se k záhadám v bermudském trojúhelníku staví velmi vlažně.
Let číslo 19 a loď Cyclops
V prosinci 1945 v oblasti nad bermudským trojúhelníkem zmizela letka pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger. Ta vystartovala na cvičný let z Floridy. Když však letadla svrhla cvičné bomby, nastaly problémy s orientací. Palubní kompasy se dle velitele letky chovaly divně a viditelnost byla zhoršená. Bombardéry při pokusu přistát na mořské hladině záhadně zmizely a kontakt mezi nimi a základnou byl přerušen. Ihned započala pátrací akce, jejímž výsledkem byl však jen další ztracený letoun se třinácti lidmi na palubě.
Ještě před tím, než došlo ke zmizení americké letky, ztratila se bez jediné stopy i americká nákladní loď Cyclops. Stalo se to v březnu 1918 při její cestě z Barbadosu do Norfolku ve Virginii.
Paranormální jevy, nebo jen dílo přírody?
Tajemných událostí, jež jsou spojeny s bermudským trojúhelníkem, je daleko více. Jejich společným jmenovatelem jsou především poruchy chování kompasu, neobvyklé atmosférické jevy, náhlá ztráta viditelnosti a nemožnost určit polohu obzoru, případě časový posun a pozorování tajemných světel na obloze či pod mořskou hladinou. Tyto záhadné události někteří spojovali s nadpřirozenými jevy, jiní s UFO, další zase měli za to, že na vině bude určitě některá tajná vládní organizace. A přitom vše lze vysvětlit i pomocí přírodních živlů, které zde působí.
Až třicetimetrové vlny
Bylo zjištěno, že mezi Bermudami, Portorikem a Floridou je ideální podnebí pro tvorbu agresivních vln, jež mohou dosahovat až 30 metrů. Jejich výskyt nelze předvídat – a poprvé byly pozorované na jižním pobřeží Afriky před více než dvaceti lety. Pokud bouře přijde z jihu i severu a přidá se k ni ještě další z Floridy, může se vytvořit formace potenciálně smrtících a agresivních vln, jež jsou schopny potopit i tak velkou loď, jakou byla například Cyclops se 309 lidmi na palubě.
Nepřehlédněte: Malý hrdina zachránil sestřičku před útokem psa, sám pak potřeboval 90 stehů v obličeji.
Plavba po moři nebo oceánu vždy patřila k nebezpečným zážitkům, když právě panovalo nevlídné počasí. To je také pravděpodobnou příčinou všech jevů, ke kterým v bermudském trojúhelníku dochází. Co si myslíte vy?