Taipan, mamba, zmije: Jedovatí hadi, kteří nahánějí strach a hrůzu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V České republice naštěstí jedovatí hadi nežijí – až na zmiji obecnou, jejíž uštknutí může slabým a nemocným jedincům ublížit. Ale ve světě jsou země, kde se to hady s jedovými žlázami jen hemží. Kde si na ně dát pozor a kteří hadi patří k těm nejjedovatějším?

Nejjedovatějším hadem na světě je taipan

Až někdy poletíte do Austrálie, dávejte si tam zejména ve státech Queensland a na jihu Austrálie pozor na nejjedovatějšího hada na světě. Je jím taipan menší zvaný také taipan útočný. Není to žádné tintítko, dorůstá délky až 2,5 metru. Jediné jeho uštknutí by mohlo zabít až 100 lidí.

Jedinou útěchou nám může být, že se jedná o plachého živočicha, který obývá neobydlené oblasti, kde s lidmi často do kontaktu nepřichází. Otrava jeho jedem se projevuje lokální bolestí a otokem, přidává se bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, průjem, zvracení, křeče a závrať, a nakonec přichází celková paralýza. Naštěstí existuje proti jeho kousnutí protijed.

Mamba černá budí velké obavy

Mnohem nebezpečnější člověku je mamba černá. Sice není tak jedovatá jako taipan menší, ale životu nebezpeční jsou také mladí jedinci hned po vylíhnutí. Mamba žije v Africe, dorůstá délky 2,5 metru a je také poměrně plachá. Než by na člověka útočila, raději se schová. Pozor však na ni, dokáže se plazit rychlostí až 20 km/h, což z ní dělá jednoho z nejrychlejších hadů na světě. Je to denní živočich, který miluje vyhřívání se na slunci. Na lidi cíleně neútočí, protože v nich nevidí kořist. Pokud už se rozhodne kousnout, tak většinou proto, že se bojí nebo brání své teritorium.

Když před soudem stojí zvíře – ve středověku je běžně soudili za vraždu člověka, sežrání úrody i nemravnost.

Zmije paví zabíjí nejvíce lidí

Nejvíce lidských obětí má na svědomí zmije paví, která je rozšířená v jižní a jihozápadní Asii. Její nebezpečnost pramení zejména z toho, že žije v oblastech, kde se běžně chodí naboso v sandálech – a zmiji tak lze snadno přehlédnout. Navíc se jedná o místa s horší dostupností lékařské péče. Zmije dorůstá délky jen 50 až 80 cm, ale na zabití člověka i to stačí. Její jed je silný a působí toxicky na krev.

Zvířecí rekordy najdeme i v hadí říši. Tato obávaná zvířata nahánějí oprávněně strach. Naštěstí už proti jejich jedu existují protijedy.

Zdroj: Live Science | foto: WikiMedia, CC

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu