Syrová pochoutka aneb zajímavosti o sushi

Považujete se za milovníky sushi? V dnešní době je to již hojně rozšířená pochoutka i u nás a je jen málo lidí, kteří kousek sushi alespoň neochutnali, ikdyž jíst syrové ryby se jim příčí.


Odkud sushi pochází?

Určitě nejvíce vás překvapí fakt, že originálně nepochází z Japonska, jak si všichni myslí, ale vzniklo v nedaleké Číně. Do Japonska se dostalo až v 7. století našeho letopočtu po tom, co se rozmohlo po celé Číně.

Ke vzniku této pochoutky vedla náhoda

Tato delikatesa vznikla víceméně náhodou, jelikož číňané potřebovali ulovené ryby udržovat čerstvé, tak je naložili vykuchané, naporcované a nasolené mezi rýži a kameny, což dokázalo udržet rybu čerstvou po dlouhou dobu. O všechno ostatní se pak postarala přirozená fermentace. Později se ryby začaly nakládat za použití rýžového octa, který je pro přípravu skvělého sushi nasprostou nezbytností.

Příprava byla ryze mužská záležitost!

Příprava sushi se dokonce považovala za něco jako „posvátnou záležitost“, přičemž jeho přípravu mohli provádět jenom muži. Kolovala totiž fáma, že ženské teplé ruce tento pokrm znehodnocují a proto jim byla příprava sushi striktně zakázána, a to až do roku 1999.

Sushi v Evropě

K nám do Evropy se dostalo sushi až poměrně pozdě, a to počátkem 20. století, kdy jej jedna americká herečka podávala na svých vyhlášených večírcích v Londýně a Paříži a všem ostatním to tak zachutnalo, že se zájem o tuto pochoutku rozmohl do všech koutů Evropy.

Základními druhy jsou:

 • maki
 • nigiri
 • sashimi
 • chirashi
 • temaki
 • california roll
 • hako

Klasické sushi si dokonce můžete připravit i sami doma.

Co všechno k jeho přípravě potřebujete?

 • sushi rýže
 • mořské řasy
 • nakládaný zázvor
 • sójovou omáčku
 • rýžový ocet
 • podložku na nakládání
 • zeleninu dle chuti

A co vy? Chutná vám tento zázrak ze syrových ryb?

Autor: Martin L.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 43 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 43 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 43 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 43 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 20 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.