Syrová pochoutka aneb zajímavosti o sushi

Považujete se za milovníky sushi? V dnešní době je to již hojně rozšířená pochoutka i u nás a je jen málo lidí, kteří kousek sushi alespoň neochutnali, ikdyž jíst syrové ryby se jim příčí.


Odkud sushi pochází?

Určitě nejvíce vás překvapí fakt, že originálně nepochází z Japonska, jak si všichni myslí, ale vzniklo v nedaleké Číně. Do Japonska se dostalo až v 7. století našeho letopočtu po tom, co se rozmohlo po celé Číně.

Ke vzniku této pochoutky vedla náhoda

Tato delikatesa vznikla víceméně náhodou, jelikož číňané potřebovali ulovené ryby udržovat čerstvé, tak je naložili vykuchané, naporcované a nasolené mezi rýži a kameny, což dokázalo udržet rybu čerstvou po dlouhou dobu. O všechno ostatní se pak postarala přirozená fermentace. Později se ryby začaly nakládat za použití rýžového octa, který je pro přípravu skvělého sushi nasprostou nezbytností.

Příprava byla ryze mužská záležitost!

Příprava sushi se dokonce považovala za něco jako „posvátnou záležitost“, přičemž jeho přípravu mohli provádět jenom muži. Kolovala totiž fáma, že ženské teplé ruce tento pokrm znehodnocují a proto jim byla příprava sushi striktně zakázána, a to až do roku 1999.

Sushi v Evropě

K nám do Evropy se dostalo sushi až poměrně pozdě, a to počátkem 20. století, kdy jej jedna americká herečka podávala na svých vyhlášených večírcích v Londýně a Paříži a všem ostatním to tak zachutnalo, že se zájem o tuto pochoutku rozmohl do všech koutů Evropy.

Základními druhy jsou:

 • maki
 • nigiri
 • sashimi
 • chirashi
 • temaki
 • california roll
 • hako

Klasické sushi si dokonce můžete připravit i sami doma.

Co všechno k jeho přípravě potřebujete?

 • sushi rýže
 • mořské řasy
 • nakládaný zázvor
 • sójovou omáčku
 • rýžový ocet
 • podložku na nakládání
 • zeleninu dle chuti

A co vy? Chutná vám tento zázrak ze syrových ryb?

Autor: Martin L.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

StoryMag.cz - aktuálně čte 21 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 31 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 14 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 14 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 21 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.