Zatímco my máme dnes svátek svaté Lucie spojený zejména s pranostikou „svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá“, v jiných evropských zemích, zejména ve Skandinávii, jde o poměrně významný den, který v sobě mísí předkřesťanské a křesťanské tradice. Co vás tedy v tento den čeká, pokud budete ve Švédsku, Norsku či Finsku?
Kdo byla svatá Lucie?
Svátek svaté Lucie má své kořeny ve 4. století. Je to křesťanský svátek, který připomíná mučednici Lucii ze Syrakus, která podle legendy přinášela křesťanům ukrývajícím se v katakombách pod městem jídlo. Na cestu si svítila svíčkami drženými ve věnci na hlavě, aby měla obě ruce volné a mohla nosit věci.
Kdy se slaví svátek svaté Lucie?
13. prosinec byl v historickém juliánském kalendáři nejkratším dnem v roce. Podle lidových pověstí byla dlouhá noc mezi těmito dny považována za nebezpečnou, protože v ulicích „řádili“ zlí duchové. Proto bylo důležité zůstat vzhůru, k čemuž přispívalo jídlo, a proto je dodnes se svátkem svaté Lucie úzce spojeno i hodování.
Jak se slaví svátek svaté Lucie?
Na den svaté Lucie můžete očekávat, že se kostely, radnice, školy, úřady i restaurace promění v mihotavé moře světel svíček. Tento den se slaví speciálním průvodem zvaným Luciatåg, který vede mladá dívka, zvolená za představitelku svaté Lucie, oděná v bílých šatech s červenou šerpou a korunou ze svíček.
Za ní jdou její služebnice (tärnor), hvězdní chlapci (stjärngossar) a perníkáři (pepparkaksgubbar), kteří rovněž nesou svíčky. Pokud se průvodu účastní i děti, mohou se obléci jako vánoční skřítci (tomtenissar).
Jak vypadá typické oblečení?
Tato tradice pochází z původního příběhu o Lucii, která pronásledovaným křesťanům přinášela jídlo a svítila si cestu se svíčkami. Charakteristickým znakem Lucie je rozsvícený věnec na temeni hlavy. Tradičně se používaly skutečné svíčky, ale z bezpečnostních důvodů byly nahrazeny svíčkami na baterie.
Totéž platí pro svíčky, které v rukou drží služebné. Služebné mají ve vlasech obvykle věnec ze třpytek či zelený věnec bez svíček a kolem pasu ozdobnou červenou stuhu.
Hvězdní chlapci jsou rovněž oblečeni celí v bílém, stejně jako Lucie a služebné, na hlavě mají kuželovité čepice s hvězdami a v ruce drží hůl s hvězdou nebo svíčky. Perníkáři s lucernou mají speciální „perníkové kostýmy“. Během průvodu je světlo svíček doprovázeno sborovým zpěvem. Nejznámější písní je „Sankta Lucia“.
Jaké jsou typické pochutiny?
Kromě toho, že svatá Lucie byla „nositelkou světla“, byla spojena rovněž s jídlem. To se promítá i do dnešních oslav, kdy Skandinávci v tento den hodují na sladkých dobrotách. Klíčovým jídlem je „Lussekatter“ neboli šafránová buchta ve tvaru písmene S posypaná rozinkami a perníkové sušenky. To vše se zapíjí šálkem glöggu neboli svařeného vína či kávou.
zdroj: sciencenorway.no, voguescandinavia.com