Sumo: Víte, že minimální váha zápasníků je mnohem nižší, než si myslíte, a že sumo pravděpodobně zachránilo život Charlie Chaplinovi?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mnoho lidí ví o sumo jen to, že jeho zápasníci jsou známí svou velikostí a tím, co nosí, nebo spíš nenosí, v ringu na sobě. V Japonsku, kde je sumo národním sportem, jsou ale zápasníci ceněni jako profesionální sportovci a těší se velké úctě a oblibě. Být zápasníkem sumo vyžaduje velké odhodlání, naprosté podřízení se tomuto sportu, jehož kořeny sahají až do starověku, i fyzické schopnosti, které mnozí jiní sportovci nemají.

Požadavek na výšku, pro jehož splnění šli někteří do extrémů

Zápasníci sumo, v japonštině nazývaní rikishi neboli siláci, se těší velké pozornosti západní společnosti především kvůli své váze. Ne mnoho lidí ale ví, že tento sport má předpisy a omezení jak pro váhu, tak pro výšku. Ta se v průběhu historie sumo měnila, v současnosti musí být muži vysocí alespoň 167 centimetrů a vážit minimálně 67 kilogramů. Většina zápasníků je ale přibližně o 15 centimetrů vyšší a dvakrát těžší.

Výškové omezení samozřejmě není tak snadno překonatelné jako váha. Výsledkem bylo, že si mnozí zápasníci, například Takeji Harada, nechávali na svou hlavu voperovat silikonové implantáty. V roce 1994 si tehdy teprve šestnáctiletý Harada takto nechal přidat zhruba patnáct centimetrů na výšku, a mohl se tak stát zápasníkem sumo. Později bylo Japonskou asociací sumo používání implantátů zakázáno a minimální výška snížena.

Typický oděv a účes

Existují přísná pravidla pro to, jak se mohou zápasníci sumo oblékat v ringu i mimo něj. Na všech úrovních tréninku a soutěží nosí zápasníci speciální účesy ve tvaru uzlu. Z tohoto důvodu si vlasy natírají olejem, někteří zápasníci mají též své kadeřníky, kteří se jim o vlasy a účes starají.

Když se zápasníci vydají do světa, nemohou řídit, a tak je řidiči vozí, nebo využívají veřejnou dopravu. Na veřejnosti musí vždy nosit tradiční japonský oděv, jako je kimono. Při tréninku a soutěžích nosí zápasníci sumo mawaši, břišní pás, která je vyroben z bavlny nebo hedvábí. Látka je dlouhá několik metrů a zápasníci si ji speciálním způsobem omotávají kolem slabin a pasu.

Souboje trvají obvykle jen několik vteřin

Cílem zápasníka sumo je vyhnat soupeře z ringu nebo ho donutit dotknout se plátna čímkoli jiným než chodidlem. Poté, co se soupeři zúčastní slavnostního rituálu, který zápasu předchází, jehož součástí jsou například typické dřepy či rozhození soli po ringu na vyhnání zlých duchů, může začít vlastní zápas. Od tohoto okamžiku se mohou pokusit zvítězit jakoukoli technikou, s výjimkou tahání za vlasy, úderů pěstí, škrcení nebo úderů do slabin či uší. Zápasníci sumo také nemohou kopat, ale mohou podrážet a švihat nohama.

Pokud zápas sumo trvá čtyři minuty, následuje přestávka, aby se oba závodníci mohli napít. To se však stává jen zřídka, protože většina zápasů trvá méně než minutu. Některé jsou hotové během několika sekund. Když se v roce 2016 na turnaji Haru Bašó utkali Hakuho a Harumafudži o titul profesionálního mistra, trval zápas jednu sekundu.

Speciální strava

Zápasníci sumo jedí každý den tisíce kalorií, aby získali a udrželi si své velké rozměry. V rámci své každodenní stravy pravidelně jedí speciální směs z kuřecího a vepřového masa, ryb, mořských řas, zeleniny a rýže. Tento pokrm se jí především v poledne po tréninku. Po obědě obvykle odpoledne odpočívají a poté si dopřejí vydatnou večeři.

Sumo zachránilo život Charlieho Chaplina

Charlie Chaplin byl v roce 1932 na návštěvě Japonska, během které byl hostem tehdejšího premiéra v císařském paláci. Jednoho dne se synem premiéra Tsuyoshiho Inukaie vyrazil na zápas sumo. Když byli společně na zápase, skupina vojenských kadetů vnikla do císařského paláce v Tokiu a premiéra zavraždila.  V té době se Inukai snažil udržet u moci, přestože militaristé usilovali o převzetí civilní kontroly nad vládou. Atentát byl součástí převratu, jehož součástí byly i plány na zabití Chaplina. Jeden z atentátníků u soudu následně vypověděl, že Chaplin byl v Americe populární osobností a miláčkem kapitalistické třídy. Japonci proto věřili, že jeho zabití způsobí válku s Amerikou, kterou následně vyhrají. Chaplin to později komentoval slovy, že atentátníci si pravděpodobně nezjistili, že i když je ve Spojených státech oblíbený, je ve skutečnosti Angličan.

Zdroj: sumo.or.jp, washingtonpost.com, asahi.com, fivethirtyeight.com, tengulife.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu