Pokud máte rádi hlavolamy, bylo by dost zvláštní, kdybyste nikdy nenarazili na sudoku. Ale i když sudoku pravidelně luštíte, je možné, že nevíte, co slovo sudoku znamená a kde se tato hra vlastně vzala.
Název a původ sudoku
Název sudoku pochází ze zkratky japonské věty „sūji wa dokushin ni kagiru“. Tato fráze se překládá jako „číslice jsou omezeny na jeden výskyt“ a odkazuje na hlavní pravidlo hry.
Navzdory tomu, co si možná myslíte, sudoku nepochází ze země vycházejícího slunce. Hra, která je dnes známá jako sudoku, je připisována Američanu Howardu Garnsovi. Ten v roce 1979 zaslal do časopisu Dell Pencil Puzzles and Word Games hlavolam s názvem „Number Place“.
Tento typ číselného hlavolamu se pak objevil v japonských časopisech v 80. letech 20. století pod názvem sudoku. Zatímco v Japonsku se číselné hádanky staly ihned velmi populární, v jiných zemích se prosadily až později. Počátkem roku 2000 se sudoku dostalo zpět do „západního světa“, když noviny začaly vedle křížovek a jiných her zařazovat i sudoku.
Jak se sudoku hraje?
Pravidla klasického sudoku jsou jednoduchá:
- Hádanka se skládá z mřížky 9 × 9.
- Cílem sudoku je vyplnit mřížku čísly 1 až 9.
- Číslo se nesmí opakovat v žádném řádku, sloupci ani v poli 3 × 3.
- Jakmile je celá mřížka vyplněna bez porušení pravidel, je hlavolam vyřešen.
Proč hrát sudoku?
Výhody sudoku pro naše mentální zdraví a kognitivní funkce jsou jedním z důvodů popularity této hry. S čím vám papírová či elektronická verze hry může pomoci?
- Zlepšení soustředění – vyřešit sudoku bez soustředění je nemožné. Hra vyžaduje logické myšlení a přerušení myšlenkového řetězce hráče často donutí, aby svou analýzu začal znovu. Frustrace z toho, že se musíte neustále vracet na začátek, abyste pokročili, nakonec vycvičí mozek k tomu, aby zablokoval jakýkoli zdroj rozptýlení.
- Snížení úzkosti a stresu – sudoku vyžaduje, aby se hráč soustředil na mřížku a použil logické myšlení k nalezení řešení pro každé políčko. Mozek se přitom plně soustředí na daný úkol, nikoli na zdroj stresu a úzkosti.
- Rozvoj schopnosti řešit problémy – nutnost zapojit logické myšlení, abyste správně vyplnili mřížku, plus proces pokusů a omylů, který musíte použít, přirozeně a nevědomky pomáhá rozvíjet vaše schopnosti řešit problémy.
- Zlepšení myšlenkových schopností – v počátečních fázích může být řešení hádanky poměrně chaotickým procesem. Mozek ale postupně začne instinktivně nacházet vzory řešení. Postupem času pochopíte, které prvky a které vzorce vedou s větší pravděpodobností k rychlejšímu a snazšímu řešení. Pomalu začnete tuto dovednost uplatňovat i v každodenním životě a budete schopni efektivněji určit nejlepší způsob, jak dosáhnout požadovaného výsledku.
- Zlepšení paměti – při prvním hraní se vám může stát, že si budete zapisovat všechny možnosti čísel, abyste měli přehled o svém pokroku. Čím více sudoku budete řešit, tím rychleji tyto poznámky opustíte, protože váš mozek si informace přirozeně zapamatuje. Kromě toho si zapamatujete také vzorce z předchozích her a budete hledat příležitost, jak je znovu použít.
- Zlepšení analytických schopností – jednou ze skrytých výhod sudoku je způsob, jakým zlepšuje schopnost analyzovat vztah a dynamiku mezi dílčími úkoly. Informace se vzájemně prolínají a vy se musíte naučit, kterou dílčí úlohu řešit, abyste pokročili ve svém cíli vyplnit celou mřížku. Pokud chcete v životě uspět, musíte také umět přijmout informace o projektu jako celku a vědět, jak a které dílčí úkoly provést, abyste dosáhli úspěchu.
- Zlepšení logického myšlení – logické schopnosti jsou jediným skutečným předpokladem pro to, abyste byli schopni luštit sudoku. Stupně obtížnosti závisí pouze na počtu přidělených nápověd na začátku hádanky. Logika hry zůstává pokaždé stejná. Čím více budete ve hře postupovat a čelit náročnějším hlavolamům, tím více se bude zlepšovat vaše logické myšlení.
Další zajímavosti o sudoku
Této logické hře na celém světě podlehly miliony lidí, není proto divu, že se v ní pořádají i různé soutěže. V roce 2006 se například v Itálii uskutečnilo první mistrovství světa v řešení sudoku, které uspořádala Světová hádankářská federace. O rok později se mistrovství konalo v Praze.
Luštíte sudoku často a obáváte se, že brzy vyčerpáte všechny možnosti? Nemusíte. Podle údajů encyklopedie Britannica existuje 6 670 903 752 021 072 936 960 možných řešitelných mřížek sudoku.
Zdroj: sudoku.com, britannica.com