Středověké způsoby mučení, které byly vyhrazené výhradně ženám

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Urážení, ponižování, bití, vyhánění, mučení. Takový byl bohužel poměrně často osud „slabšího pohlaví“ v průběhu dějin. Jestliže současná společnost ve většině zemí světa konečně považuje ženy za svéprávné a rovnocenné osoby, v minulosti tomu tak bylo jen zřídka. Ve středověku byly dokonce některé kruté formy týrání vyhrazeny speciálně ženám.

Uzda pro ženy, které příliš mluvily

Mluvící uzda byla strašlivým mučicím nástrojem. Jednalo se jakýsi železný „náhubek“, určený na obličeje žen, které neustále kritizovaly, prozrazovaly tajemství, mluvily o sousedech a podobně. V ústech byl postroj opatřen kovovými hroty, které při každém pohybu bodaly do jazyka. Krutý způsob, jak někoho umlčet.

Ablace nosu

Jak lépe potrestat ženu lehkých mravů než uříznutím nosu? Středověká společnost neváhala zmrzačit nos, symbol její krásy. Za Ludvíka XIV. to bylo ještě horší, prostitutkám přistiženým při milostném aktu s vojákem uřezávali nos i uši. Muži přitom byli ve stejném případě odsouzeni pouze k pokutě.

Kachní stolička

Dřevěná židle bez sedadla byla určena pro ženy lehkých mravů a drbny. Kolem židle byl železný pás, aby žena při výkonu trestu nevypadla. Obvykle bylo křeslo připevněno k dlouhému dřevěnému trámu upevněnému jako houpačka na břehu rybníka nebo řeky. Někdy však stolička nebyla upevněna, ale byla připevněna na dvojici dřevěných koleček, aby se mohla pohybovat po ulicích, a na břehu řeky byla následně zavěšena na řetězu na konci trámu. Při vynášení rozsudku nad ženou soudci nařídili, kolik „kačenek“ neboli ponoření do vody má žena podstoupit.

Cejch rozpáleným železem

Tento trest byl vyhrazen prostitutkám a matkám pasáků. Ženy, které se dopustily „zločinu puritánství“, byly ocejchovány žhavým železem, aby ostatní do konce jejich života viděli, čeho se dopustily. Na čelo, paži nebo případně hýždě jim bylo vypáleno písmeno „P“.

Speciální jho

Dřevěné nebo kovové zařízení, určené opět pro drbny nebo násilnice, nutilo ženy pohybovat se se založenýma rukama a se zaklesnutou hlavou.

Ženský pranýř

Existoval i speciální pranýř určený pro ženy. Míval většinou podobu sloupku s kládou, v níž byla do otvoru uzavřena pouze hlava, nikoli ruce, jako tomu bývalo obvykle. Kromě toho, že byla provinilá připoutána, byla předvedena davu a dostávalo se jí urážek, plivání, někdy po ní lidé házeli též kameny.

Dřevěný plášť pro nevěrné

Dřevěný plášť není nic jiného než obrovský sud určený po nevěrné ženy. Díra umožňovala průchod hlavě a další dva otvory  byly určeny pro paže. Provinilá se pak musela se sudem kolem těla procházet po městě, což bylo důkazem, že byla nevěrná.

Utopení pro zlodějky a čarodějnice

V tomto případě se už nejedná o mučení, ale spíše o trest smrti. Utopení bylo speciálně vyhrazeno pro ženy obviněné z krádeže a také pro ženy obviněné z čarodějnictví. Nejhorší na tom je, že tato metoda byla považována za relativně šetrnou.

Zdroj: bbc.co.uk, historyextra.com, ranker.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu