Státní svátek 28. října, co dnes vlastně slavíme?

28.10.1918 (zdroj foto: stoplusjednicka.cz)

Víte, co dnes slavíme za svátek? Možná byste se divili, ale mnoho občanů České republiky nemá ani ponětí o tom, co je to dnes za významný den. Hlavně, že je volno. Připomeňme si, čím je pro nás tento den důležitý.

Den vzniku samostatného českého státu

Ano, dnes si připomínáme den, kdy na konci první světové války po rozpadu Rakouska-Uherska vznikl samostatný stát Československo. Poté co se Československo rozdělilo na dva samostatné státy Česko a Slovensko, se tento svátek u našich slovenských sousedů přestal slavit. A i u nás se najde plno lidí, kteří tvrdí, že slavit svátek k založení dnes již vlastně neexistujícího státu je tak trochu hloupost. Každopádně faktem zůstává, že tento den se zapsal do moderních dějin a stal se tak důležitým milníkem v našich dějinách.

Jak se zrodilo Československo

Už někdy v druhé polovině 19. století se začalo usilovat o znovuzískání národní identity a lidé se toužili odpoutat od rakouské monarchie. Ale až během první světové války se začalo mluvit o konkrétním řešení. Ke konci války pak vznikl Národní výbor, který se měl zabývat způsoby jak republiku od Rakouska odtrhnout. V Paříži pak vznikla první exilová vláda a jejími hlavními představiteli byli Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik. 14. října 1918 se pak důležitým momentem stala generální stávka, během které se mezi obyvateli rozšířila zpráva o tom, že Československo skutečně vzniklo.

 Jednání Národního výboru

27. října došlo k malému nedorozumění, když ministr zahraničí Rakouska-Uherska poslal nótu americkému prezidentu s požadavky Rakouska-Uherska. Text dopisu si mnozí vyložili špatně a domnívali se, že jde o kapitulaci. 28. října večer, v době kdy se v novém samostatném státu už omylem dávno slavilo, bylo v Ženevě na jednání Národního výboru rozhodnuto o tom, že Československo se skutečně od Rakouska-Uherska může oddělit. Zatímco Češi byli nadšení, Slováci se přidali až o dva dny později s Martinskou deklarací. O další rok později se ještě připojila i Podkarpatská Rus. A prvním Československým prezidentem se stal T. G. Masaryk.

Poté až do roku 1993 existovalo Československo ovšem s různými obměnami.

 

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Kdy se odehrála generální stávka?

Kdy se odehrála generální stávka?

Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​