Špicberské úložiště semen leží na samotě v Norsku. Místo je přísně střežené

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na světě existuje mnoho částí a území, do kterých se je stěží někdy klasický turista podívá. Mezi tyto oblasti patří například i toto špicberské úložiště semen, které má za úkol zachovat život lidstvu v případě jakékoliv pohromy. Jak takové úložiště funguje? Nahlédněte pod pokličku.

Špicberské globální sídlo je úložiště semen, které byste našli za polárním kruhem v Norsku. Nachází se konkrétně na jednom z ostrovů Špicberky a je velmi hlídaným místem. Důvodem je uchovávání veškerých zásob semen různých rostlin, které pomohou lidstvu přežít v případě globální katastrofy.

Jak takové sídlo vypadá?

Špicberské sídlo bylo v Norsku založeno hlavně z toho důvodu, aby byla zachovaná veškerá semena rostlin a plodů z celého světa. Tato centrála leží za polárním kruhem na území Norska – a většina skladů je zabudovaná do podzemních jeskyň.

Kolik rostlin je v úložišti?

V pozemních skladem špicberského úložiště najdete přes 250 milionů semen, která jsou nasbíraná z různých krajů a kontinentů celého světa. Kapacita je však připravená až na 2 miliardy semen. Taková zásoba dokáže zaručit, že v případě té nejvyšší nouze nebo globální přírodní katastrofy bude život obnovený právě díky dostatečné zásobě semen. Obnovení rostlin a plodin je totiž velmi důležitou součástí udržení života.

Semena jsou uskladněna v hermeticky uzavřených balíčcích, které jsou složeny ze čtyř vrstev. Takový obal by měl vydržet i tu největší katastrofu. Díky takovému skladování bude centrum vždy schopné dodat potřebná semena rostlin, o která svět přišel. Ať už vlivem katastrofy nebo postupného vymření.

Proč právě norské Špicberky?

A proč si celosvětová organizace vybrala právě souostroví Špicberky za polárním kruhem? Důvod je jednoduchý — velká bezpečnost. Právě toto je totiž nejméně ohroženým místem světa. Nehrozí zde žádná zemětřesení, ani erupce sopek. Studené podnebí zaručí komfortní skladování zásob, hlavně z dlouhodobého hlediska. Přestože se na tomto místě nikdy neoteplí, vědci počítají i s vlastním chladicím systémem pro jakýkoliv případ katastrofy.

Jak semenné úložiště vzniklo?

Základní kámen tohoto úložiště byl položen v polovině roku 2006, této slavnostní chvíle se účastnili předsedové vlády z Norska, Dánska, Finska i Islandu. Oficiální otevření pak připadlo na 26. února 2008. Celý projekt i výstavbu financovala vláda Norska – a byla vyčíslena celkově na 45 milionů norských korun.

Jako hlavní stavební pozitivní myšlenkou byla právě tektonická stabilita půdy, na které se stavělo. Bezpečnost tomuto místu také zajišťuje fakt, že je umístěno 130 metrů nad mořem, a tak ani tání ledovců nebo velká povodeň nemůže úložišti semen uškodit.

Zdroj: croptrust.org, forbes.cz, nordgen.org

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT