Sovětský svaz zaplatil za Pepsi v ponorkách a torpédoborcích a chystal se ještě zajímavější obchod

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Limonádu Pepsi netřeba představovat, patří celosvětově k nejoblíbenějším nápojům. Napadlo by vás, že tato společnost bude na chvíli vlastnit pořádný vojenský arzenál? Dostala ho výměnou za láhve Pepsi od Sovětského svazu. Rubly totiž v té době pro Ameriku neměly žádnou hodnotu a obchod v nich nebylo možné uskutečnit. 

Kapitalismus vs. komunismus

Americký prezident Dwight Eisenhower se v roce 1959 rozhodl přiblížit sovětskému lidu americkou kulturu a výhody jejího politického uspořádání a kapitalistického hospodářství. Nechal proto vládou uspořádat americkou národní výstavu v Moskvě jako reakci na sovětskou národní výstavu v New Yorku. Sovětským občanům tak předvedli svá auta, vybavení domácnosti včetně spotřebičů a také běžné potraviny, mezi nimiž figuroval i kolový nápoj od Pepsi. 

Vernisáže se zúčastnil i tehdejší viceprezident Richard Nixon. Jeho rozhovor se sovětským vůdcem Nikitou Sergejevičem Chruščovem na téma kapitalismus vs. komunismus ale vyústil ve vášnivý spor. Nixon však Chruščova přivedl ke kiosku s Pepsi a nabídl mu kelímek. Fotka, kdy Chruščov tento nápoj pije, obletěla svět a zajistila firmě obrovskou reklamu. 

autor: Elliott Erwitt

Pepsi výměnou za vodku

Pepsi si rychle našla v Sovětském svazu spoustu příznivců a v roce 1972 došlo k dohodě o výhradní dodávce kolového nápoje na trh největší země světa. 

Sovětská měna (rubl) se však v té době nedala k obchodu použít. Z hlediska mezinárodního obchodu neměla žádnou cenu. Jako platidlo se tedy použila univerzální měna – vodka Stoličnaja. Ruská vodka se těšila v USA velké oblibě, takže tento barterový obchod byl oboustranně výhodný.

V 80. letech končila platnost smlouvy a při uzavírání nové už vodka k pokrytí nákladů nestačila. Amerika v té době bojkotovala ruské zboží kvůli válce v Afghánistánu.  

Pepsi výměnou za 17 ponorek, křižník, fregatu a torpédoborec

Ano, čtete správně. Rusové opravdu toužili po tomto kolovém nápoji tolik, že novou dodávku zaplatili kombinovanou flotilou. Na druhou stranu nutno podotknout, že se se jednalo o plavidla určená k sešrotování, všechna skončila v Norsku. Jako nové koupili Američané od Sovětů pouze tankery. Na chvíli se Pepsi přesto stala vlastníkem sedmé nebo dokonce šesté největší bojové námořní flotily na světě. 

Daleko zajímavější se zdá výměna, ke které mělo dojít o něco později. Nový kontrakt za 3 miliardy dolarů obsahoval na jedné straně milion lahví Pepsi a na druhé straně deset velkých válečných lodí. Kvůli rozpadu Sovětského svazu se ale lodě najednou octly na území jiného státu, a to obnovené Ukrajiny. Smlouva se stala neplatnou a Pepsi musela začít uzavírat i samostatné smlouvy v patnácti státech bývalého SSSR. Zároveň v 90. letech na stejné trhy vstoupil i její největší konkurent Coca Cola a začal velký boj o nejoblíbenější limonádu.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu