Sloni a myši: Opravdu se zvířecí Goliášové bojí malých hlodavců?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vzpomínáte si na scénu z filmu Dumbo, když se poprvé setká s myší jménem Timothy? Podobných scén, kdy se sloni při pohledu na myš zaleknou, existuje nespočet. Proč by se ale několikatunové zvíře mělo bát malé neškodné myši? Možná vás napadne, že jde jen o filmový výmysl. Existují ale lidé, kteří tvrdí, že na vlastní oči viděli, jak slon před myší utíká. Je to tedy pravda?

Co se stane, když slon uvidí myš?

Navzdory všeobecnému přesvědčení se ve většině případů nestane vůbec nic, sloni se obecně myší nikterak nebojí. Důkazem je mnoho experimentů se slony, které provedli vědci i cirkusoví trenéři slonů. Když před slony drželi v ruce myš nebo ji před ně položili, v naprosté většině případů zůstali sloni zcela v klidu a o myš neprojevovali žádný zájem.

Proč tedy někdy slon před myší „utíká“?

Důvod je zcela jednoduchý, je to proto, že sloni špatně vidí. Když tedy zahlédnou rychle se pohybující běžící myš, může je to vylekat, neboť vlastně nevědí, že je to pouhá myš. Tuto situaci lze přirovnat k tomu, co jste možná sami někdy zažili na vlastní kůži. 

Představte si, že v klidu sedíte a najednou kolem vás proletí brouk. Zahlédnete ho jen periferním viděním, ale stačí to k tomu, abyste se rozběhli opačným směrem. Možná dokonce i vykřiknete. A když se uklidníte, zjistíte, že to byla jen neškodná beruška. Stejné je to i u slonů, myš je vyleká jen proto, že ji dobře nevidí. Sloní strach tak souvisí spíše s momentem překvapení než s myší samotnou.

Ve volné přírodě může slony vyděsit cokoli, co náhle proběhne v jejich blízkosti. Nemusí to být jen myši, ale také psi, kočky, hadi nebo jakékoli jiné zvíře, které udělá prudký pohyb u sloních nohou.

Myš na dřevě.
zdroj: unsplash.com

Původ mýtu

Představa, že se sloni bojí myší, existovala dávno předtím, než se stala oblíbenou scénou v kreslených filmech. Už ve starověku se objevovaly teorií, že sloni se myší bojí, protože jim tato drobná stvoření okusují nohy nebo jim mohou vlézt do chobotu.

Mýtus o myši v chobotu pochází zřejmě již ze starověkého Řecka, konkrétně z báje o myši, která vlezla slonovi do chobotu a přivedla ho k šílenství. Ve středověku se objevilo další vysvětlení mýtu o myších a slonech. Irský lékař Allen Moulin se domníval, že sloni nemají v krku ochrannou chrupavku epiglottis. Tato chrupavka zabraňuje přístupu cizích těles, a tedy i případnému udušení.

Moulin se domníval, že kdyby se myš dostala do sloního krku, mohla by zablokovat jeho dýchací cesty. Až mnohem později bylo prokázáno, že sloni tuto chrupavku mají, a udušení myší tak nehrozí. Vědci se navíc domnívají, že pokud by myš vlezla do sloního chobotu, mohl by ji poměrně snadno vyfouknout.

Bojí se myší i jiná zvířata?

Myš, která pobíhá kolem, může obecně řečeno vyděsit každé zvíře, jde o jakýsi ochranný reflex. Mnoho zvířat, například koně, kočky nebo psi, rovněž uskočí, když kolem nich proběhne myš. Důvod je stejný jako u slonů, myši se nebojí, jen jsou překvapeni jejími rychlými pohyby.

Sloni a včely

Možná jste nevěděli, že ve skutečnosti ale existuje malé zvíře, které slonům nahání skutečně strach. Jsou to včely. Opět vás pravděpodobně napadne, co by mohla malá včela udělat obrovskému slonovi. Sloni mají velmi silnou kůži, takže včelí žihadlo jim nemůže způsobit velké škody.

Africké včely ale dokážou být velmi agresivní a navíc útočí po stovkách. Během útoku tak mohou slona bodnout i do citlivých oblastí, jako je chobot, oči a ústa. Mladá sloní mláďata mohou být vůči včelím žihadlům ještě zranitelnější. Někteří vědci se domnívají, že velký roj tisíců včel může mladého slona dokonce vážně zranit.

Strach ze včel pro sloní dobro

Ochránci slonů někdy překvapivě využívají strach slonů ze včel k jejich záchraně. Při hledání potravy se totiž sloni mohou zatoulat do zemědělských oblastí a farmáři bránící svou úrodu je mohou zranit.

Z tohoto důvodu jsou tak nyní k plotům ohraničujícím zemědělské oblasti umisťovány úly, které slony odradí. Když se sloni pokusí plot překonat, vyruší včely. Zvuk bzučících včel stačí k tomu, aby slony od farmy odehnal.

Zdroj: ephantsanctuary.co.za, livescience.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu