Sliznatá ryba je považována za nejošklivější rybu na světě

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sliznatá ryba je druh hlubinné ryby z čeledi tlustohlavcovitých a obývá hluboké pobřežní vody Austrálie a Tasmánie. Ryba v moři moc neplave, ale spíše se vznáší, cestou pak spořádá všechno, co jí přijde pod ústa. A to, že je nejošklivější rybou na světě, jí vůbec nevadí.

Sliznatá ryba žije v hloubkách mezi osmi sty až patnácti sty metry, v takové hloubce je pak tlak mnohonásobně vyšší než u hladiny. V tomto prostředí by byl plynový měchýř, který běžně pomáhá rybám volně se vznášet v různých hloubkách vody, zcela neúčinný. Tělo této ryby je tak místo toho tvořeno zejména rosolovitou hmotou, která má mírně menší hustotu než voda. To sliznaté rybě umožňuje vznášet se nad mořským dnem a sama tak nemusí zbytečně plýtvat energií na plavání.

Co jí přijde pod nos, to sní

Sliznatá ryba dorůstá délky maximálně třiceti centimetrů a je druhotně bezobratlá. Nemá žádné kosti, což ovlivňuje tvar jejího těla. Nedostatek svalové hmoty pro ni však neznamená nevýhodu. Sliznatá ryba se totiž za potravou nehoní. Živí se převážně pouze tím, co jí v moři dopluje až přímo do pusy.

Hrozí jejich vyhynutí?

Sliznaté ryby se často stávají vedlejším úlovkem rybářů během rybolovu, když jsou sítě natažené na mořském dně. Jenže právě takový hlubokomořský lov v oblastech výskytu této ryby, což je převážně v australských pobřežních vodách, může velmi vážně ohrozit existenci tohoto zvláštního rybího druhu.

Sliznatá ryba (Autor: Alan Riverstone McCulloch (1885-1925) – Fisheries : Zoological results of the fishing experiments carried out by F.I.S. „Endeavor“ 1909-10 under H.C. Dannevig. See Plate LV, Fig. 2, p. 440 in the pdf source (+page 215), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11134992)

null

null

Kromě toho, že se o sliznaté rybě mluví jako o té nejošklivější rybě na světě, považuje se také dokonce za jednoho z nejošklivějších živočichů na světě. Co si myslíte vy?

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu