Slepá genialita – kdo se proslavil i přes tento handicap?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

,,Světlo zůstává světlem, ikdyž ho nevidí.“ L.N.Tolstoj

Mezi námi žije spousta osob s nějakým handicapem. Obvykle je poznáme na první pohled, například podle vozíku nebo slepecké hole. Spousta z nich ale svůj handicap ani nedává najevo, protože se jedná o statečné lidi, kteří dovedou bojovat. Dokážou vykřesat jiskru života, ikdyž je spousta lidí berou jako mrzáky, kteří jsou pro společnost úplně odepsaní.

Ale proč si to ti lidé myslí? Vždyť i postižení lidé dokážou velké věci! Věděli jste, že mnoho ze známých vědců, skladatelů, spisovatelů či vynálezců bylo slepých? Pokud ne, rádi Vám pár z nich představíme

Homér

Jeden z nejznámějších starověkých řeckých básníků, který napsal legendární knihy jako Illias a Odyssea. Byl často v antice vyobrazován pouze jako slepý stařec, ikdyž nikdo nevěděl přesně, jak Homér vypadal, ale fakt, že byl slepý se dochoval až do dnešní doby.

Jan Lucemburský

Tento král, přezdívaný jak „Král cizák“ byl manželem Elišky Přemyslovny a současně otcem Karla IV. Byl to taktéž hrdina, který, již zcela nevidomý, prohlásil v bitvě u Kresčaku legendární větu: ,,To by bylo, aby český král z boje utíkal!“, bohužel, krátce po pronesení této věty byl zavražděn. Král zcela oslepl, když mu bylo 41 let poté, co mu šarlatáni léčili pravé oko, na které špatně viděl. Nicméně, velkou osobností českých dějin se stal i přesto, že byl nevidomý. Jan dobře věděl, že jde vstříc své smrti.

Galileo Galilei

Věděli jste, že když Galileo pronesl onu slavnou větu „A přece se točí„, byl úplně slepý? Poslední rok svého života totiž prožil jako zcela nevidomý. Říká se, že to způsobilo jeho časté pozorování slunce dalekohledem.

George Fridrich Handel a Johann Sebastian Bach

Tito velikáni na poli skladatelství žili v 18. století, kdy byl šedý nebo zelený zákal fatální nemocí, protože lidstvo ještě nevědělo, jak postižení léčit. I přes tento velký handicap se oba skladatelé dokázali dostat mezi světově známé hudebníky, kteří jsou za ikony svého oboru považovány dodnes. Oba sice přišli o zrak až ke konci svého života, nicméně ani tato překážka jim nezabránila komponovat až do jejich smrti.

Těchto pár příkladů dokáže mluvit za všechny. Slepota přece nemůže být považována za handicap, který vás úplně odepíše ze společnosti a vyřadí z běžného života. V dnešní moderní době se dá se slepotou bez problému žít.

Věříme, že se nyní na osoby s různým postižením budete dívat jinak a budete si více cenit toho, že vy je vidět můžete.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT