Slavní lidé se schizofrenií, trpěli jí hudebníci, spisovatelé i herci

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

O duševních poruchách dodnes mezi lidmi kolují nejrůznější mýty a polopravdy. K nejznámějším duševním onemocněním nebo též psychickým poruchám patří schizofrenie.  Je jisté, že tato nemoc životy lidí, kteří jí trpí, ovlivňuje, ale neplatí, že člověk s duševním onemocněním není schopen fungovat. Někteří, jako například níže uvedení lidé, žili navzdory nemoci neuvěřitelně produktivní život.

Vincent Van Gogh

Nejslavnější nizozemský malíř, který svým stylem ovlivnil podobu výtvarného umění především na začátku 20. století. Mezi jeho nejslavnější díla patří především obrazy Hvězdná noc, Slunečnice či Kosatce. Mnozí ale při pohledu na jeho obrazy rovněž údajně vidí, v jakém trýznivém duševním stavu se malíř nacházel. Neoficiální důkazy vedly odborníky na duševní zdraví k podezření, že Van Gogh trpěl schizofrenií. V roce 1888 po hádce s jiným slavným malířem Paulem Gauguinem si dokonce uřízl lalůček levého ucha, který poté donesl jedné uklízečce v nevěstinci.

Eduard Einstein

Lidé trpící schizofrenií se často vyznačují neuvěřitelnou inteligencí, a to natolik, že někteří zpochybňují, zda genialita nečiní člověka náchylnějším k této nemoci. Příkladem, který se často uvádí, je druhý syn Alberta Einsteina, který byl mimořádně geniálním studentem. Eduard se chtěl stát psychoanalytikem, ale kvůli rozvíjejícím se příznakům duševní choroby musel být od svých dvaceti let několikrát hospitalizován. Příčinou byla schizofrenie.

John Nash

Pravděpodobně jste viděli působivý snímek s názvem Čistá duše s Russellem Crowem v hlavní roli, ve kterém je nelehký životní příběh tohoto geniálního matematika zobrazen. Jeho teorie pomohly utvářet vše od teorie her až po diferenciální geometrii. Nashova práce silně ovlivnila moderní ekonomické metody, a dokonce za ni obdržel Nobelovu cenu za ekonomii. Po třicítce se u Nashe ale začaly projevovat jasné známky duševní nemoci. V roce 1959 měl na Kolumbijské univerzitě přednést přednášku, ale místo toho přednesl zcela nesrozumitelnou změť. Brzy byl přijat na psychiatrické oddělení, kde mu byla diagnostikována schizofrenie. Díky podpoře své rodiny i přes těžkosti pokračoval v práci.

Syd Barrett – Pink Floyd

Syd Barrett se nejvíce proslavil jako zakladatel britské rockové skupiny Pink Floyd, ve které mnoho let zpíval, skládal hudbu a hrál na kytaru. Během svého působení v kapele, které skončilo v roce 1968, propadl drogám, které byly spojeny s psychózou. Barrett se nikdy veřejně nepřihlásil ke schizofrenii, ale neoficiální důkazy naznačují, že tato nemoc mohla být příčinou jeho bludného a psychotického chování.

Brian Wilson – Beach Boys

Dalším velmi kreativním hudebníkem, který se také potýkal se schizofrenií, byl Brian Wilson, jeden ze zakládajících členů Beach Boys. Jeho hudební styl se stal jedním z nejinovativnějších ve své době, ale prošel si také dlouhým obdobím zneužívání drog a alkoholu. Po smrti svého otce se Wilson uzavřel do sebe a dva roky strávil zavřený doma, kde nedělal nic jiného, než bral drogy, pil alkohol, přejídal se a spal. Později mu byla diagnostikována schizofrenie poté, co přiznal, že slyší hlasy. Po léčbě se vrátil na hudební scénu a byl uveden do Rokenrolové síně slávy.

Jim Gordon

V 60. a 70. letech 20. století byl Jim Gordon jedním z nejvyhledávanějších bubeníků v hudebním světě. Spolupracoval se skupinami jako The Beach Boys, Byrds, s Ericem Claptonem i Johnem Lennonem. V pozdějším věku se u něj objevila schizofrenie, která však byla chybně diagnostikována jako zneužívání alkoholu. Pravděpodobně kvůli nemoci v kombinaci s nadměrnou konzumací alkoholu měl Gordon několik násilných střetů, přičemž při jednom z nich zbil svou přítelkyni v hotelovém pokoji. V roce 1983 smrtelně pobodal svou matku řeznickým nožem poté, co ji nejprve ubil kladivem. Tvrdil, že slyšel hlasy, které ho nutily k jejímu zabití. Po zatčení mu byla nakonec diagnostikována akutní schizofrenie.

Jack Kerouac

Během hnutí hippies se prosadil jako jeden z nejvýraznějších beatnických spisovatelů, přičemž jeho nejslavnějším dílem je klasika Na cestě. Psal na různá témata, od promiskuity přes drogy, buddhismus, jazz až po cestování. V mládí se Kerouac pokusil narukovat k námořnictvu, ale lékaři mu diagnostikovali schizofrenii. Po celý život hodně pil, možná jako prostředek samoléčby halucinací a hlasů ve své hlavě.

Veronica Lakeová

Veronica Lakeová byla filmová svůdnice, která zamotala hlavu milionům lidí o desetiletí dříve, než se na scéně objevila Marilyn Monroe. Už od dětství měla nezvladatelnou povahu, a rodiče ji tak přivedli k herectví, protože si mysleli, že jí to pomůže lépe kontrolovat své chování. Schizofrenie jí byla diagnostikována během bouřlivého dospívání. Byla známá tím, že se při natáčení chovala naprosto nekontrolovatelně. Lidé, kteří s ní pracovali, údajně dokonce spekulovali o tom, „kdy její mysl jako časovaná bomba exploduje“.

Zdroj: online-psychology-degrees.org, billboard.com, scientificamerican.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu