Seriál Černobyl trhá rekordy. Prozraďme si zajímavá fakta o hitu seriálového světa

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo by dnes neznal seriál Černobyl. Sice na televizních obrazovkách byl uveden teprve nedávno, ale už za tak krátkou dobu se stal nejlépe hodnoceným seriálem na IMBD. Na portálu ČSFD je seriál označován jako druhý nejlepší seriál všech dob. Pojednává o největší jaderné havárii, ke které došlo roku 1986 a která byla jednou z nejhorších katastrof v celé historii, která byla způsobena člověkem. Seriál samozřejmě mluví i o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou.

Kolem tohoto seriálu se točí nejedno médium, dělají se rozhovory s lidmi, kteří mají co říct k této šílené katastrofě. A my pro vás máme několik zajímavostí, které se dnes opravdu skvěle hodnoceného seriálu týkají.

Fakta o seriálu Černobyl

  • Věděli jste, že název první epizody, tedy 1:23:45 odkazuje na čas, kdy došlo k výbuchu v jaderné elektrárně?
  • Kde myslíte, že se natáčelo? Natáčení probíhalo ve skutečnosti v litevské jaderné elektrárně Ignalina, exteriéry jsou natáčeny v litevském hlavním městě.
  • V několika dílném seriálu se také setkáme s televizním zpravodajstvím americké stanice NBC a s televizním zpravodajstvím sovětské státní televize. Je třeba konstatovat, že se jedná o autentické zpravodajství. Stejně tak hlášení o evakuaci v tamějším rozhlasu je autentické.
  • Seriál Černobyl ukazuje mimo jiné lidem i to, jak působí na člověka radiace. Ukazují se drobné příznaky, které vedou až k následné bolestivé smrti.
  • Valerij Legasov páchá sebevraždu na minutu i na vteřinu přesně, a to dva roky po výbuchu v černobylské elektrárně. Svou sebevraždu tak páchá přesně v 1:23:45.
  • Ulana Khomyuk přijíždí v noci do zóny krásným bílým automobilem. Jedná se o automobil Moskvič 412IE-028. Je to konkrétně modernizovaný model, který se vyráběl od konce šedesátých let. Model použitý ve filmu je z roku 1982.
  • Věděli jste, že postava ulany Khomyuk je zcela smyšlená a že byla vytvořena jenom pro účely seriálu?
Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT