Velká část studentů si chce při studiu přivydělat, má však problém skloubit svá studia s klasickým zaměstnáním. Řešením jsou tak nejčastěji víkendové či letní brigády. Šárka si našla svou vlastní cestu – podniká na volné noze a díky počítači může pracovat kdykoliv a kdekoliv. Dnes se s námi podělila o své zkušenosti.
Podnikání pro ni bylo řešením problému
Šárka řešila klasický problém většiny studentů. Dostávala sice od rodičů kapesné, ale to pokrylo jen její základní výdaje. Když si chtěla rozšířit šatník, koupit dražší make-up nebo vyrazit na víkend se spolužáky, financí nebyl dostatek. Byla ale ještě na střední škole a skloubit tak školu, volný čas a ještě práci bylo prakticky nemožné. Navíc výdělky jsou na brigádách pro středoškoláky tak malé, že pro ni nebyly dostatečnou motivací.
Zamyslela se nad tím, co jí jde dobře, a silnou stránku viděla ve svém citu pro módu a v umění komunikovat. Oslovila tak internetové obchody s oblečením a snažila se práci najít u nich. Překážkou však byla vzdálenost (většina jich sídlí v Praze) a administrativa – k tomu také nedůvěra ve středoškolačku bez předchozí praxe.
Co se týče případného zaměstnání, firmy si většinou chtěly své pracovníky vyškolit a očekávaly, že budou alespoň několik dnů v týdnu docházet do kanceláře. To však v případě Šárky nebylo možné. Vzala tak vše do svých rukou – zřídila si živnostenské oprávnění a místo hledání zaměstnání začala nabízet své služby.
Začátky byly těžké, dnes ale vidí věci jednodušeji
Dnes vzpomíná na své začátky s úsměvem, prožívala však těžké chvíle. Uvědomovala si totiž svůj nedostatek zkušeností a za každou cenu se snažila působit profesionálně. Ve velkém tak investovala do svého vzdělání (knížky, kurzy, semináře) i vybavení (nový počítač, mobilní internet), část těchto výdajů přitom kryla online půjčka. Dnes Šárka tvrdí, že klienti ocení především kvalitně a včas odvedenou práci a začátky si tak sama komplikovala více, než bylo nutné. Stačilo prostě sednout za stůl a začít pracovat.
Co by Šárka všem poradila? Nepřemýšlet!
Když jsme Šárku požádali o jednu radu, kterou by si podle ní měl každý mladý podnikatel vzít k srdci, bez váhání zmínila nadbytek přemýšlení a s ním související nerozvážnost. Konkrétně použila anglické slovo „overthinking“, které podle ní problém popisuje nejlépe.
Často se setkává s tím, že její vrstevníci chtějí podnikat, ale mají z věcí obavy, jako měla ona sama. Snaží se tak vše předem nastudovat, naplánovat a vyřešit ještě dříve, než vůbec začnou podnikat, nebo činí nesmyslná a drahá rozhodnutí, která přitom nejsou pro jejich podnikání nutná.
V reálném světě tedy podle Šárky takový přístup nefunguje. Doporučuje ihned začít s určitou činností a problémy řešit ve chvíli, kdy skutečně nastanou.