Santa Claus a ti ostatní. Kdo nosí dětem dárky ve světě?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Santa Claus je legenda. V mnoha zemích na světě nosí dárky dětem právě tento muž, zavalitější postavy s bílým plnovousem a slušivým červeným oblečkem. U nás dětem nosí dárky Ježíšek ale mnoho dětí i u nás už na Santu Clause věří, protože ho znají z pohádek. Kdo nosí dárky ostatním dětem ve světě?


Kde žije Santa Claus

Zatímco naše české děti nevědí, jak Ježíšek vlastně vypadá a mohou si ho tak představovat jak chtějí, Santa Claus má jasnou podobu a bydlí daleko na severu, na severním pólu, kde má svou vesničku. V Americe dětem Santa vozí dárečky na létajících saních, které jsou taženy létajícími soby. Do domů skáče komínem, pod stromeček uloží dárky a na cestu se posilní přichystanými sušenkami a mlékem. Dříve však neměl Santa svůj typický červený oblek, ale býval vyobrazován v biskupském rouchu. Legenda o něm z části vychází z příběhů o svatém Mikuláši, který děti obdarovává ještě před samotnými Vánoci sladkostmi. Velmi podobnému příběhu věří také Řekové, kterým nosí dárečky Basil Veliký na svátek svatého Basila, který se slaví 1. ledna. Děti v Řecku si tak na dárečky musejí počkat až do Nového roku.

Anketa: Kdo nosí dárky u vás?
Celkem hlasů: 132

Slavný sob Rudolf

Podle dnešních představ má Santa Claus celkem devět sobů, kteří mu pomáhají obletět s dárečky všechny děti na světě. Nejprve jich však měl jen osm a devátý sob, slavný Rudolf se k němu podle všeho připojil až v roce 1939. Rudolf měl červený zářivý nos, a proto nebyl ostatními soby přijímán. Ovšem Santa Claus si ho všiml a požádal ho, aby vedle sáně ve velké mlze, protože právě mlha ohrožovala dodávku dárků dětem. Sob Rudolf tak zachránil Vánoce a připojil se k Santově družině věrných sobů. Tento příběh je v Americe velmi oblíbený a byl již několikrát zfilmován.

Ježíšek nebo Santa Claus

V České republice, na Slovensku, v Horním Slezsku a v Německu rozdává dětem dárečky Ježíšek. V ostatních zemích je tomu ale jinak a každý má svou vlastní obdobu Ježíška nebo Santy. V Rusku to je Děda Mráz, ve Finsku Joulupukki, ve Švédsku Jultomten a v Norsku Julenissen. Santa Claus dominuje především ve Spojených státech a v Kanadě, postupně se ale prokousal i do Evropy a nenajdete zde snad ani jedno dítko, které by Santu neznalo nebo na něj nevěřilo. Tak jako dříve byl náš domovský Ježíšek vytlačován Dědou Mrázem, dnes se jej snaží tak trošku vytlačit Santa Claus. Existují lidé, kteří ho absolutně nepřijímají ale i takoví, kteří si ho oblíbili.

Kdo nosí dárečky u vás doma? Stále Ježíšek?

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.