Rudý Elvis: Dean Reed byl hvězdou bývalého socialistického bloku

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Studená válka měla na svědomí politické a vojenské napětí mezi západním světem a komunistickými státy v čele se Sovětským svazem. Lidé, kteří se socialistickým režimem nesouhlasili, často utíkali na západ.

A našlo se dokonce i pár jedinců, kteří dobrovolně za železnou oponu ze západu odešli. Jedním z nich byl Američan Dean Reed. Jaký byl jeho osud?

Americký rodák z Denveru

Nelze o něm říct, že by neměl nadání. Dean Reed, rodák z Denveru, svoji uměleckou kariéru začal jako rokenrolový a countryový zpěvák a muzikant na konci 50. let minulého století. Ač rodilým občanem USA, více se prosadil v Peru a Chile, kde patřil mezi velmi oblíbené zpěváky. Popularitou dokonce předčil i Elvise Presleyho.  Svými politickými názory se klonil k levici, takže v pravicově orientovaných USA docela vyčníval. Navíc se netajil svojí kritikou vlády a režimu.

Kariéra za železnou oponou

V roce 1966 Deana Reeda úředně vykázali za Argentiny, proto se s manželkou přestěhoval do Evropy. Útočiště mu poskytla nejprve slunná Itálie, kde našel práci i jako herec ve filmech typu spaghetti western. Pak se usadil ve Východním Berlíně v tehdejší Německé demokratické republice. Zde pokračoval ve své původní profesi zpěváka a herce.

Z jeho filmografie můžeme vzpomenout v tehdy socialistickém bloku oblíbený film NDR Pokrevní bratři (1975). Ve dalším filmu – Zpívej, kovboji (1981) – si společně s Deanem Reedem zahrálo také několik československých herců. Při natáčení se seznámil a spřátelil s Václavem Neckářem.

Nepřehlédněte: Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.

Dean Reed se nedožil vysokého věku

Ke sklonku života Dean Reed doznal názoru, že je vlastně škoda, že se více neprosadil ve své domovině – v USA. V 80. letech minulého století tedy začal plánovat svůj comeback. Bohužel, nebylo mu dáno sen dokončit. Zemřel za záhadných okolností 13. června 1986. Údajně se utopil v jezeře nedaleko svého domu. Dodnes není dostatečně jeho smrt vysvětlena. Kolují o tom různé názory – že šlo o sebevraždu, vraždu i nešťastnou náhodu.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu