Roku 1966 dopadly na Španělské území jaderné bomby. Jaké následky měla nehoda amerického bombardéru?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když se 17. ledna 1966 srazil americký bombardér B-52 s letounem na doplňování paliva KC-135 nad Středozemním mořem, šlo o mimořádnou situaci. Bombardér byl na své rutinní misi během operace Chrome Dome a vyrážel ze základny v Severní Karolíně. Během tankování za letu ovšem došlo k nehodě a oba letouny havarovaly.

Těžce poškozený bombardér jako velké nebezpečí

Kolize bombardér těžce poškodila a ten se vzápětí rozpadl na několik částí. Na palubě bylo celkem sedm mužů, jen čtyřem se podařilo uniknout z nezvladatelného stroje, když vyskočili ven s padáky. Na tankeru byli čtyři muži a všichni bohužel zemřeli. Ovšem na palubě bombardéru byly ještě čtyři mnohem nebezpečnější věci, a to vodíkové bomby.

Jedna spadla přímo do moře a nikdo nevěděl, kam přesně dopadla. Druhá bomba dopadla do vyschlého koryta řeky, dvě zbývající vodíkové bomby dopadly poblíž města Polomares ve Španělsku. Právě u těchto dvou bomb došlo při nárazu k výbuchu a ven se tak dostala radioaktivní látka z detonátorů. Vysoce radioaktivní plutonium se začalo rychle rozptylovat do okolí.

Co s radioaktivní půdou

V okolí míst výbuchů se rozplynulo do půdy množství radioaktivních látek, které bylo potřeba zlikvidovat. Americká armáda z oblasti kontaminovanou půdu odvezla do Spojených statů, konkrétně do Jižní Karolíny. Havárie jaderných zbraní bohužel nejsou ojedinělé a americká armáda na ně zpravidla neupozorňuje, a to z bezpečnostních důvodů.

Dle New York Times to byl právě v roce 1966 incident nad Španělskem, během kterého poprvé ve své historie ukázala Americká armáda veřejnosti jadernou bombu.

New York Times

Kde se všude válí bomby

Jaderné zbraně ale leží například i někde v Georgii, Severní Karolíně nebo ve Washingtonu. Nehoda u španělského Palomares byla však unikátním tím, že se incident stal mimo území Spojených států, došlo ke kontaminaci půdy a byl spozorován množstvím svědků. Až 7. dubna 1966 se podařilo ze dna moře konečně vytáhnout poslední, čtvrtou bombu.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu