Rok 2021 očima českých uživatelů Googlu aneb co jsme hledali nejčastěji?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

K „pátrání“ po nejrůznějších informacích na internetu můžeme využívat služeb rozmanitých vyhledávačů. Jedním z celosvětově nejpoužívanějších je vyhledávač společnosti Google. Zajímá vás, co čeští uživatelé jeho prostřednictvím hledali v letošním roce nejčastěji?

Trend roku

Kategorie nazvaná trend roku je souhrnná kategorie, která v sobě srovnává všechny další kategorie dohromady. Jde tedy o obecně nejčastěji hledané informace. V letošním roce první příčku zaujalo, pro některé možná překvapivě, sčítání lidu. Pokud jde o trend, který by souvisel s pandemií koronaviru, na nejvyšším místě, konkrétně na čtvrté příčce, figuruje registrace očkování. Na šestém místě poté respirátor FFP2 a na desátém antigenní testy. V kategorii trendů můžeme dobře vidět, že Češi patří mezi nadšené sportovní fanoušky, na druhém místě se totiž objevilo Euro 2021

Osobnosti

Z hlediska českých osobností se stal nejvíce vyhledávaným prezident Miloš Zeman, pravděpodobně i vzhledem ke komplikacím, které souvisely s jeho zdravotním stavem. Druhé místo zaujal politik Dominik Feri, který v souvislosti s obviněním ze sexuálního obtěžování rezignoval na svůj poslanecký mandát. Nový český premiér Petr Fiala se umístil na čtvrté pozici.

Události

Z hlediska událostí českou společnost nejvíce zaujalo již zmíněné sčítání lidu, které probíhalo od konce března do poloviny května, a mistrovství Evropy ve fotbale Euro 2021. Tyto události obsadily první dvě příčky. K dalším často hledaným tématům patřily volby, olympijské hry v Tokiu a samozřejmě také nepříjemná situace související se společností Bohemia Energy. Zajímavostí je sedmá příčka Primarku Praha, dlouho očekávané otevření obchodu proběhlo letos v červnu.

Smutná loučení

Bohužel i letos svět opustilo mnoho slavných a výjimečných osobností. V kategorii smutná loučení na české uživatele Googlu nejvíce zapůsobilo tragické úmrtí podnikatele Petra Kellnera, ke kterému došlo při zřícení helikoptéry na Aljašce letos v březnu. Druhé místo patří filmové Popelce Libuši Šafránkové, která nás navždy opustila na začátku června, a třetí pozici obsadil zpěvák Miro Žbirka, který podlehl komplikacím se zápalem plic teprve před několika málo týdny. Ze zahraničních osobností se stalo nejvyhledávanějším úmrtí prince Philipa. Manžel britské královny Alžběty II. zemřel v nedožitých sto letech letos v dubnu.

České televizní pořady

Pokud jde o české pořady, které diváky zaujaly natolik, že se o nich rozhodli zjistit více, pořadí je následující. Na prvním místě se umístila reality show Like House, na druhém místě skončil životopisný příběh o spisovatelce Boženě Němcové s názvem Božena, ve kterém hlavní roli hrála Anna Geislerová a bronzová příčka patří třetí řadě internetového seriálu Lajna.

Jak?

Zajímavá kategorie, která je pojmenována podle prvního slova, které do vyhledávače napíšeme – jak. Tato kategorie tak naznačuje, jaké návody či postupy Češi nejčastěji hledají. Nejhledanějšími se stala spojení: jak dlouho platí antigenní test, jak vzniká tornádo, jak volit, jak dlouho trvá karanténa a jak vybrat běžky. Neobvyklé druhé místo souvisí s výjimečně silným tornádem na jižní Moravě, které udeřilo letos v červnu.

 Zdroj: trends.google.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu