Rekordní počet letů: Kukačka přelétla Saharu 10krát za 5 let

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kukačka jménem PJ překonala impozantní rekord – za posledních pět let urazila více, než 80 000 kilometrů při migraci do Velké Británie a zpět. Společné kukačky (Cuculus canorus) tráví zimy v Africe a na jaře migrují do Velké Británie, aby se rozmnožily a obvykle přilétnou koncem dubna a začátkem května, podle British Trust for Ornithology (BTO).

Avšak známí ptáci se v posledních desetiletích, stávají mnohem vzácnějšími a jejich počet v Británii od počátku 80. let poklesl asi o 65%. V roce 2009 byl kukaččí druh přidán do „červeného seznamu“ Královské společnosti pro ochranu ptáků.

Ptáci Velké Británii vlastní nejvyšší známku ochrany

Abychom lépe pochopili, proč populace kukaček klesá, zahájil BTO v roce 2011 projekt sledování kukačky, který má za úkol označovat a sledovat ptáky během jejich mezikontinentální migrace. Tým umístil satelitní značku na PJ v roce 2016 jako součást sledovacího projektu. Od té doby monitorovali přelety kukačky přes saharskou poušť a africké pobřeží slonoviny přes Francii a Španělsko a nakonec zpět do anglického Suffolku, kde byla poprvé nalezena.

Pět migrací to je nadvýkon

Od 23. dubna je PJ prvním ptákem v projektu sledování kukaček, který dokončil pět migrací zpět do svého anglické hnízdiště, oznámila BTO. „Za posledních pět let, kukačka PJ překročila Saharu 10krát, vyletěla přes africké pohoří Atlas až po evropské Pyreneje“ –  uvedla pro PA Media korespondentka pro životní prostředí Emily Beament.

Výjimečnost kukačky

„Kukačka je úžasný a neobvyklý pták.“ Cituje pro PA Media Chris Hewson – vedoucí vědecký pracovník projektu Cuckoo Tracking Project. „Normálně migrují do Afriky přes Španělsko nebo Itálii a každý rok se drží na stejné trase, ale PJ během pěti let využil obě trasy a jednu mezi nimi.

Ve skutečnosti se loni na podzim vyskytoval i ve Španělsku a Itálii. „Změnou trasy byl PJ schopen vyhnout se nepříznivým podmínkám během své migrace, a tak zvýšit své šance na přežití“, dodal Hewson.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT