Proč se v kině konzumuje popcorn?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ta slaná vůně, máslová chuť a křupavé sousto dostane do kolen každého, ale proč si popcorn lidé spojují s pochutinou, která se jí právě v kině? Zatímco pohodlně sledujeme film na velké obrazovce, naše ruka se boří do popcornu a doslova ho hltáme. Víme však, proč se nám dostal do kin?

Popcorn plní klíčovou úlohu k filmu

Občerstvení do kina? Ač si mnozí představují nejrůznější potraviny v podobě sladkostí a brambůrků, popcorn je americká pochoutka, která se přenesla do kin i k nám.

Je totiž poměrně levný, oproti jiným surovinám a pro prodejce není jen finančně nenáročný, ale také rychlý a dostupný pro zákazníky. Do světa filmu pronikl i díky tomu, že kina zoufale potřebovala ekonomickou podporu. Tím se popcorn dostal na stříbrné plátno.

Historie popcornu jako takového

Pokud jde tedy konkrétně o popcorn, nejde jen o jeho samotný proces pukání, ale je prostě o komfortu, který se k němu v kině vztahuje. Mimo kino si ho děti dopřávají i ke svačince doma.

Původně byl pěstován ve Střední Americe a v USA. Populární se stal již v polovině 18. století. Ve srovnání s jinými lahůdkami v té době, byl nejlehčí na přípravu. K roku 1885 se datuje vynalezení mobilního parního stroje na výrobu popcornu a na konci 19. století se do ulic dostala flotila nezávislých dodavatelů popcornu. Byli jako pra-pra-otcové potravinářských nákladních vozidel.

Popcorn se stal i součástí divadel

Vzhledem k tomu, že výroba popcornu není nákladná, bylo také levné ho zakoupit, což zvýšilo oblíbenost této pochoutky během velké hospodářské krize. Divadla rovněž umožňovala konkrétnímu prodejci popcornu prodávat přímo za divadlem za denní poplatek.

V polovině čtyřicátých let však tuto verzi vytlačila kina a začala mít v hale své vlastní koncesní stánky. Zavedení koncesního stánku na popcorn pohánělo kina a udrželo filmový průmysl nad vodou. Popcorn je od té doby základem, bez kterého si mnozí ani neumí představit sledování filmů.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT