Proč se New Yorku říká „Velké jablko“ a jak získala své přezdívky další slavná města světa?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nejrůznější přezdívky jsou samozřejmou součástí našich životů, kterou si často ani neuvědomujeme. Dáváme je našim přátelům, spolužákům, věcem, zvířatům i místům, kde žijeme. Není se tak čemu divit, že svou přezdívku má i řada měst. Většině z nás se hned  vybaví „stověžatá Praha“ či „město lásky Paříž“. Jaké další přezdívky jste již určitě slyšeli?

New York: Velké jablko

New York je známý pod mnoha přezdívkami, například „město, které nikdy nespí“ nebo „Gotham“. Nejoblíbenější a nejslavnější je ale pravděpodobně „Velké jablko“ neboli „Big Apple“. Jak tato přezdívka vznikla? Existuje několik různých vysvětlení, ale za nejrealističtější se považuje to z 20. let 20. století, kdy sportovní novinář John J. Fitz Gerald napsal sloupek o dostihových závodech nazvaný „Kolem Velkého jablka“. Velké jablko byla fráze, kterou označil obrovské množství peněz, které bylo vítězům dostihů v New Yorku věnováno. Tato neobvyklá fráze se stala brzy populární nejen mezi fanoušky dostihů, ale také mezi jazzovými hudebníky, kteří výraz používali k popisu jazzové scény ve městě. Synonymem pro velkoměsto New York tak, jak ho známe dnes, se však tato přezdívka stala až díky turistické kampani v 70. letech 20. století.

Las Vegas: město hříchu

Las Vegas je známé svým bohatým nočním životem, kasiny, bary, nevěstinci a večírky. Každoročně ho navštíví mnoho milionů lidí, aby se oddali hazardu, pití a krásným ženám. Není tak divu, že se tomuto městu, kde se lze oddávat mnoha neřestem, říká „Sin City“ neboli „město hříchu“. Existuje také jedno nepsané pravidlo, které zní: co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas.

zdroj: pixabay.com

Ženeva: hlavní město míru

Ženeva, druhé nejlidnatější město Švýcarska, je městem známým především svou diplomacií. Je sídlem řady mezinárodních organizací, například evropského ústředí Organizace spojených národů, místem, kde byly založeny významné instituce, jako je například Červený kříž, i místem, kde byly podepsány Ženevské úmluvy, dokument upravující podmínky a pravidla na ochranu civilistů nebo z bojů vyřazených osob. Je tedy nasnadě, proč je Ženeva známá jako „hlavní město míru“.

Káhira: matka světa

Přezdívka egyptského hlavního města souvisí s jeho unikání polohou. Město se totiž nachází a vždy nacházelo na jedinečném kulturním rozhraní mezi Afrikou, Evropou a Asií. Díky svému stáří, Káhira byla sice založena roku 969, ale historie místa, kde se nachází, je dlouhá několik tisíciletí, se stala i jakousi inspirací pro mnohá další města světa.

zdroj: pixabay.com

Toronto: Muddy York

„Muddy York“ zní jako přezdívka, která by se lépe hodila pro New York, když prší. Ve skutečnosti je to ale přezdívka pro kanadské město Toronto. V současné době už „Muddy York“ není tak populární přezdívka jako dřív, ale stále ji můžete slyšet. Název odkazuje na historii Toronta, kdy zde neexistoval žádný odvodňovací systém ani kanalizace. To znamená, že „blátivá“ část názvu (Muddy) byla zcela doslovná. Část „York“ pochází z doby, kdy bylo Toronto kolonizováno a jeho název zněl „Town of York“ na počest prince Fredericka, vévody z Yorku.

Bombaj: město snů

Bombaj je s odhadovaným počtem okolo dvaceti milionů obyvatel jedním z nejlidnatějších měst na světě. Je nejen finančním centrem Indie, ale také domovem Bollywoodu, populárního centra indického filmového průmyslu, což z tohoto města činí obzvláště atraktivní místo k přestěhování. Příležitostí k zaměstnání a k tomu, jak změnit svůj život, je zde mnoho, proto se Bombaji, nejen mezi Indy, často říká „město snů“.

Zdroj: britannica.com, travelaway.me

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu