Už jste někdy zažili tu palčivou otázku, na kterou by váš zvědavý mozek rád znal odpověď? Chtěli byste třeba vědět, kolik hvězd je na obloze? Všichni jsme si tím prošli a obvykle jsme dostali odpovědi jen z knih nebo zkušenostmi ze života. Nicméně ne se všemi odpověďmi se náš mozek spokojí. Stále totiž existují otázky, které by naší zvídavou mysl rád poznal. A jistě mezi takové otázky patří i ta: „Proč nám vypadávají mléčné zuby?“
Ač je to k nevíře, mléčných zubů se nezbavujeme úplně lehce, ale z dlouhodobého hlediska je nutné, aby postupně vypadaly. Mléčné zuby trápí již kdejakého kojence, jelikož se objevují v průměru kolem šesti měsíců věku.
Jakou úlohu mají mléčné zuby?
Pomáhají rozmělnit potravu, to víme všichni, ale jsou potřeba i ke správné výslovnosti slov a mluvení. Taktéž udržují celkovou strukturu obličeje. Mléčné zuby však nemohou vydržet do dospělosti. Jak dítě roste, zvětšují se také čelisti, do kterých je potřeba usadit i rozměrnější zuby.
Mléčné zuby připravují cestu pro trvalé zuby
Dochází k tomu asi kolem pěti a šesti let věku, kdy začnou trvalé zuby tlačit na kořeny mléčných zubů, čímž se uvolní. Uvolněné zuby po určité době vypadnou. Je normální, že když vypadne zub, dáseň krvácí. Lidem tak vypadne všech prvních 20 zubů a získají celkem 32 stálých zubů.
Pokud někomu zůstávají mléčné zuby po celý život, je to vrozený problém a značí poruchu. A když dítě naopak přijde o mléčný chrup z nějakého důvodu brzy, v důsledku zubního kazu nebo nehody, může se trvalý zub dostat do prázdného prostoru. To následně vytlačí trvalé zuby a způsobí jejich pokřivení.
Když dítěti začnou vypadávat mléčné zuby, zdůrazněte důležitost správné péče o zuby. Čištění zubů dvakrát denně je základ. Čistit by se měl i mezizubní prostor a zajistit také správné životní návyky v podobě zdravější stravy včetně pití. Omezit cukr je tak zásadním požadavkem.
Zdroj: webconsultas.com, mayoclinic.org