Proč mají Italové skromnou pověst, co se týče výroby vína?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pěstování vína v Itálii není žádným tajemstvím. My dnes zavítáme do oblasti Friuli, konkrétně na jeho svahy, kde se táhnou ony pověstné a proslulé vinice. Friuli se nachází na hranici se Slovinskem a Rakouskem, ale jeho kultura a nomenklatura nejsou přímo italské. Jeho hlavní město Terst se stalo součástí Itálie až po druhé světové válce.

Tato hrdá vinařská tradice vlastní své impozantní římské ruiny a nádherné hrady, nemluvě o nejdůležitějších válečných památkách v zemi.

Přestože soupeří s Toskánskem a Piemontem o nejhlavnější italské vinařské oblasti, Friuli je mnohem slavnější z jednoduchého důvodu: specializují se i na červená vína, nejen na bílá.

Je tu řada zajímavostí, které se týkají pěstování vína

Vinaři jako Keber poblíž Cormons, pěstují své hrozny ve slínovci (třetihory), což přináší vínu svěžest – s minimem lidských zásahů. To se odehrává i ve vesnici Dolegna, konkrétně ve vinařství Venica – produkují se tady vína, která jsou nadpřirozeně voňavá a chutnající jako jablka.

Na pláních v blízkosti povodí řeky Isonzo, jenž jsou místem nejkrvavější bitvy první světové války, se kupodivu hroznům daří skvěle. Je tu spoustu slunečního světla, což svědčí právě odrůdě Sauvignon Blancs.

Drsnější vápencová půda na náhorní plošině Carso, blíže k Terstu a Jadranu – je další živnou půdou pro vína. Vznikla tu velmi vydařená verze původního hroznového vína Vitovska, které dokonale láme představu o Chardonnay quaffera.

Sklenka vína neodmyslitelně patří k jídlu

Sklenka Friulana doprovází jídlo místního prosciutta, salámu a sýra, což je pro mnohé návštěvníky skutečným lákadlem. Není se čemu divit, je totiž výsledkem spojením tradic a jmény jako Giampaolo Venica, Luca Raccaro a Kristian Keber.

Ti stavěli svůj um na práci svých otců s inovativními přístupy k míchání a kvašení hroznů. Je tedy dost nepravděpodobné, že by se region od této teorie odchýlil. To je totiž hlavní důvod, co Italům poskytlo tvůrčí naplnění a skromnou pověst.

Zdroj: nationalgeographic.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu