Proč atomová bomba svržená na Hirošimu zanechala stíny lidí na chodnících a budovách?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Černé stíny lidí a předmětů, například jízdních kol roztroušené po chodnících a budovách Hirošimy i Nagasaki, jeden z překvapivých důsledků atomového výbuchu, ke kterému nad oběma městy došlo v srpnu  1945. Tyto stíny pravděpodobně zachycují poslední okamžiky života těchto osob. Jak ale vznikly?

Ve skutečnosti se nejedná o stín

Vědci, kteří se tímto úkazem zabývali, ho vysvětlují na základě zákonů fyziky. Při výbuchu atomové bomby se z místa imploze šířilo intenzivní světlo a teplo. Předměty a lidé v jeho dráze stínili předměty za nimi tím, že pohlcovali světlo a energii. Okolní světlo vybělilo beton nebo kámen v okolí „stínu“. Jinými slovy, ty strašidelné stíny jsou ve skutečnosti tím, jak chodník nebo budova vypadaly víceméně před jaderným výbuchem. Jde jen o to, že ostatní plochy byly „vyběleny“, takže pravidelně zbarvená plocha vypadá jako tmavý stín.

Co se stane, když vybouchne bomba

Intenzivní energie uvolněná při atomovém výbuchu je výsledkem jaderného štěpení. Ke štěpení dochází, když neutron narazí na jádro těžkého atomu, jako jsou izotopy uranu 235 nebo plutonia 239. Při srážce se jádro prvku rozpadne a uvolní se velké množství energie. Počáteční srážka spustí řetězovou reakci, která pokračuje, dokud se nevyčerpá veškerý výchozí materiál. Řetězová reakce probíhá ve vzorci exponenciálního růstu, který trvá asi milisekundu. Atomové zbraně použité při útocích v roce 1945 byly poháněny uranem 235 a plutoniem 239 a uvolňovaly obrovské množství tepla a krátkovlnného, gama záření.

Lidé se vypařili

Gama záření je pro lidské tělo destruktivní, prochází oblečením i kůží a poškozuje tkáně i DNA. Kromě radiace se ulicemi Hirošimy a Nagasaki šířila i obrovská vlna tepla, která dosahovala 5 500 stupňů Celsia. Když energie dopadla na objekt, například na kolo nebo člověka, byla pohlcena. Daný člověk se tak vlastně vypařil, ale zároveň po něm zůstal onen stín. Ve skutečnosti v obou městech pravděpodobně zpočátku existovalo mnohem více stínů, ale většina z nich byla zničena následnými tlakovými vlnami, teplem a později také vlivem počasí a eroze. Několik jaderných stínů bylo uchováno jako svědectví tragédie v Hirošimském památníku míru.

Zdroj: allthatsinteresting.com, livescience.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu