Primitivní druh žraloka, který se podobá již dávno vyhynulým tvorům. To je žralok límcový

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Žralok límcový je opravdu unikát. Jde o primitivního hlubokomořského žraloka, který se podobá již dávno vyhynulým tvorům. V současnosti už nemá ani žádné žijící příbuzné. Patří k těm nejpodivnějším tvorům, kteří obývají naši planetu a o nichž často nemáme ani ponětí.

Jako z pravěku

Žralok límcový opravdu vypadá jako tvor dávno vyhynulý a připomíná nějaké prehistorické zvíře. Má dlouhé a štíhlé tělo, které končí prodlouženým ocasem. Protože připomíná úhoře, říká se mu někdy také „žralok úhoří“. Má jednu žábrovou štěrbinu se zřaseným okrajem, což připomíná límeček – odtud název žralok límcový.

Živí se převážně měkkými živočichy, na jeho jídelníček tak patří zejména krakatice, olihně a drobné ryby. Jde o jediného zástupce čeledi štíhlounovitých. Zuby tohoto žraloka mají širokou základnu, z té pak vybíhají tři dlouhé ostré hroty. Ty jsou oddělené v mezerách ještě dalšími dvěma menšími hroty. Příliš mnoho bližších informací není k dispozici, jde o velmi záhadného tvora, o kterém se ví poměrně málo.

první zaznamenaný snímek žraloka límcového (autor: NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration / U.S. Department of Commerce, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1618993)

Kde žralok límcový žije?

Žralok límcový dosahuje délky okolo dvou metrů a obývá mořské hlubiny, i když příležitostně jej lze spatřit na otevřeném moři i v blízkosti vodní hladiny. Vyskytuje se převážně v místech, kde je otevřené moře a také v oceánech. Jeho domovem je hlavně východní Atlantik, jihozápadní části Indického oceánu ale objevuje se i ve vodách západního a východního Tichého oceánu.

Žralok límcový obývá hloubky okolo 100–1300 metrů.

Rozmnožování

Žralok límcový se rozmnožuje vejcoživorodostí. To znamená, že vejce se vyvíjejí v těle matky a líhnou se až těsně před samotným porodem. Obvykle se narodí 8–12 mláďat, které měří okolo čtyřiceti centimetrů. Samice je březí pravděpodobně 1–2 roky.

žralok límcový (autor: OpenCage – http://opencage.info/pics.e/large_13408.asp, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10166203)

Pokračujte: Mořský ďas láká potravu na své světýlko a pokud se chce pářit, do své partnerky se prostě zakousne

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu