Žralok límcový je opravdu unikát. Jde o primitivního hlubokomořského žraloka, který se podobá již dávno vyhynulým tvorům. V současnosti už nemá ani žádné žijící příbuzné. Patří k těm nejpodivnějším tvorům, kteří obývají naši planetu a o nichž často nemáme ani ponětí.
Jako z pravěku
Žralok límcový opravdu vypadá jako tvor dávno vyhynulý a připomíná nějaké prehistorické zvíře. Má dlouhé a štíhlé tělo, které končí prodlouženým ocasem. Protože připomíná úhoře, říká se mu někdy také „žralok úhoří“. Má jednu žábrovou štěrbinu se zřaseným okrajem, což připomíná límeček – odtud název žralok límcový.
Živí se převážně měkkými živočichy, na jeho jídelníček tak patří zejména krakatice, olihně a drobné ryby. Jde o jediného zástupce čeledi štíhlounovitých. Zuby tohoto žraloka mají širokou základnu, z té pak vybíhají tři dlouhé ostré hroty. Ty jsou oddělené v mezerách ještě dalšími dvěma menšími hroty. Příliš mnoho bližších informací není k dispozici, jde o velmi záhadného tvora, o kterém se ví poměrně málo.
Kde žralok límcový žije?
Žralok límcový dosahuje délky okolo dvou metrů a obývá mořské hlubiny, i když příležitostně jej lze spatřit na otevřeném moři i v blízkosti vodní hladiny. Vyskytuje se převážně v místech, kde je otevřené moře a také v oceánech. Jeho domovem je hlavně východní Atlantik, jihozápadní části Indického oceánu ale objevuje se i ve vodách západního a východního Tichého oceánu.
Žralok límcový obývá hloubky okolo 100–1300 metrů.
Rozmnožování
Žralok límcový se rozmnožuje vejcoživorodostí. To znamená, že vejce se vyvíjejí v těle matky a líhnou se až těsně před samotným porodem. Obvykle se narodí 8–12 mláďat, které měří okolo čtyřiceti centimetrů. Samice je březí pravděpodobně 1–2 roky.
Pokračujte: Mořský ďas láká potravu na své světýlko a pokud se chce pářit, do své partnerky se prostě zakousne