Příběhy sportů, které byly na určitou dobu vyškrtnuty z olympijského programu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Při sledování právě probíhající zimní olympiády v čínském Pekingu si možná někdy kladete otázku, jak je množné, že ten či onen sport, o jehož existenci jste až dodnes neměli tušení, se dostal až na olympiádu, a jiný, který byste očekávali, že tam bude, olympijským sportem paradoxně není. O tom, který sport na olympijských hrách, ať už zimních nebo letních, bude, rozhoduje Mezinárodní olympijský výbor. Sportovní disciplíny jsou tak různě přidávány, rušeny a někdy znovu zařazovány.  

Skeleton

Jízda na skeletonu byla na zimní olympijské hry znovu zařazena v roce 2002 v Salt Lake City. Předtím se objevila pouze dvakrát, poprvé v roce 1928 a podruhé o dvacet let později v roce 1948. Obě tyto olympiády se konaly ve švýcarském Svatém Mořici, kde byla v roce 1884 postavena dráha zvaná Cresta Run, dobře známá mezi skeletonovými nadšenci. Protože se jízda na skeletonu v očích veřejnosti omezovala v podstatě jen na Cresta Run, byl skeleton z olympijských her vyřazen, dokud se nepodařilo vybudovat dráhy i jinde, a tento sport tak nezískal větší popularitu. To je důvod, proč se skeleton stal pravidelnou součástí zimních olympijských her až v roce 2002.

Curling

Pro mnoho z nás poměrně nevšední sport, během kterého se tým čtyř hráčů snaží posunout cca 20 kg vážící hrací kameny po ledě k terči vzdálenému přibližně 40 metrů. Během cesty kamene dva hráči zametají led speciálním koštětem. Tím se led čistí a zahřívá, čímž se prodlužuje délka skluzu hracího kamene a ovlivňuje se též jeho rotace. Curling byl představen na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924 ve francouzském Chamonix a poté se objevil jako ukázkový sport až v letech 1988 a 1992. Na hrách v japonském Naganu v roce 1998 se stal oficiálním sportem a v roce 2018 se k mužské a ženské soutěži připojila též disciplína smíšených dvojic.

Ragby

Ragby bylo oficiálním olympijským sportem na druhých moderních olympijských hrách v roce 1900 v Paříži. Stalo se tak díky Pierru de Coubertinovi, zakladateli moderního olympijského hnutí, který byl shodou okolností též vášnivým fanouškem ragby. Na olympiádě se pak objevilo ještě v roce 1908, 1920 a 1924. Poté ale z olympijské scény na téměř sto let zmizelo, dokud Mezinárodní olympijský výbor neodhlasoval, že počínaje hrami v Riu de Janeiru v roce 2016 do programu letních olympijských her znovu zařadí jeho verzi se sedmi hráči. V klasickém ragby je přitom v jednom týmu patnáct hráčů.

zdroj: pixabay.com

Baseball a softball

Baseball koketoval s olympijskými hrami po celé 20. století, často byl předváděn jako ukázkový sport. Mezi oficiální olympijské sporty byl ale zařazen až v roce 1992 a o čtyři roky později se k němu přidal i sesterský sport softball. Už v roce 2012 ale byly baseball i softball z olympijského seznamu překvapivě vyřazeny. Důvodem bylo především to, že profesionální hráči baseballu se sice mohli účastnit olympijských her, ale často se jich neúčastnili, protože letní olympijské hry se kryly se sezónou baseballové ligy Major League Baseball. Po téměř deseti letech se baseball vrátil na olympiádu opět vloni v Tokiu.

Golf

Považujete golf za poměrně oblíbený sport? Pak vás možná překvapí, že až do roku 2016 byl na olympijských hrách zastoupen pouze dvakrát, a to v letech 1900 a 1904. Na olympijských hrách v Paříži v roce 1900 se hrála mužská a ženská soutěž. V roce 1904 v St. Louis ve státě Missouri byla soutěž žen nahrazena soutěží týmů. Po 112leté přestávce se golf vrátil na letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru. Svůj čtvrtý ročník si potom golf odbyl v loňském roce na letní olympiádě v Tokiu.

Zdroj: olympics.com, forbes.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu