Příběh modré barvy. Proč je v přírodě tak vzácná a jak to ovlivnilo vývoj lidstva?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když se podíváte na modrou oblohu nad hlavou nebo se zadíváte na zdánlivě nekonečnou plochu modrého oceánu, možná si myslíte, že modrá barva je v přírodě běžná. Ale mezi všemi odstíny, které se vyskytují v přírodě, je modrá překvapivě vzácná. Schválně, kolik znáte modrých zvířat, hornin či rostlin?

Modré rostliny

Když vidíte modrou květinu, například chrpu, vidíte ji jako modrou, protože pohlcuje červenou část spektra. Ve viditelném spektru má červená barva dlouhé vlnové délky, což znamená, že má ve srovnání s ostatními barvami velmi nízkou energii. Aby se květina jevila jako modrá, musí být schopna vytvořit molekulu, která dokáže absorbovat velmi malé množství energie, aby mohla absorbovat červenou část spektra.

zdroj: pixabay.com

Vytváření takových molekul je pro rostliny obtížné, což je důvod, proč modré květy vytváří méně než 10 % z téměř 300 000 druhů kvetoucích rostlin na světě. Jednou z možných příčin evoluce modrých květů je skutečnost, že modrá barva je pro opylovače, jako jsou včely, dobře viditelná a produkce modrých květů může být výhodná pro rostliny v ekosystémech, kde je konkurence o opylovače vysoká.

Modré horniny

Co se týče minerálů, jejich krystalová struktura v interakci s ionty určuje, které části spektra jsou absorbovány a které odráženy. Minerál lapis lazuli, který se těží především v Afghánistánu, obsahuje trisulfidické ionty, tři atomy síry vázané uvnitř krystalové mřížky, které mohou uvolnit nebo vázat jeden elektron. Tento energetický rozdíl způsobuje jeho nádhernou modrou barvu. Lapis je hojně využívaný ve šperkařství a byl použit také k dozdobení zlaté posmrtné masky Tutanchamona. Dalším slavným modrým minerálem je azurit, který vzniká oxidací sulfidů mědi v určitém typu horniny.

zdroj: pixabay.com

Modří živočichové

Modré barvy živočichů nepocházejí z chemických pigmentů. Při vytváření modrého vzhledu se spoléhají spíše na fyzikální zákony. Modrokřídlí motýli rodu Morpho mají na svých křídlech složité vrstvené nanostruktury, které manipulují se světlem tak, že se některé barvy navzájem vyruší a odráží se pouze modrá. Podobný efekt se vyskytuje ve strukturách nalezených v peří sojek chocholatých, v šupinách bodloka pestrého i modrých kroužcích chobotnice skvrnité.

zdroj: pixabay.com

Modré odstíny u savců jsou ještě vzácnější než u ptáků, ryb, plazů a hmyzu. Některé velryby a delfíni mají sice namodralou kůži, primáti, jako jsou mandrilové, mají modře zbarvený obličej, ale srst, znak společný většině suchozemských savců, není nikdy přirozeně jasně modrá.

Modrá barva v kultuře

Vzhledem k tomu, že modrá barva je v přírodě vzácná, slovo pro modrou barvu se objevilo v jazycích celého světa relativně pozdě, až po slovech pro černou, bílou, červenou či žlutou barvu. Nejstarší použití modrého barviva se datuje asi před 6 000 lety v Peru. Staří Egypťané kombinovali oxid křemičitý, oxid vápenatý a oxid měďnatý, aby vytvořili dlouhotrvající modrý pigment známý jako egyptská modř. Ultramarin, zářivě modrý pigment mletý z lapisu lazuli, byl ve středověké Evropě stejně vzácný jako zlato a byl vyhrazen především pro ilustraci iluminovaných rukopisů.

zdroj: pixabay.com

Vzácnost modré barvy způsobila, že ji lidé po tisíce let považovali za vysoce prestižní barvu. Byla například dlouho spojována s hinduistickým božstvem Krišnou či křesťanskou Pannou Marií. Mezi umělce, kteří se nechali inspirovat modrou barvou v přírodě, patří Michelangelo, Gauguin, Picasso či Van Gogh. Dnes je modrá především barvou uniforem, například pošťáků či policistů, v politice je často spojována s mírem. Objevuje se také v řadě frazémů a idiomatických spojení jako modrá krev, modrá armáda, modré z nebe či modré přílby.

Zdroj: abc.net.au, sciences.adelaide.edu.au

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu