Na mnoha věcech, které každý den používáme, se často nacházejí nejrůznější části či otvory, o jejichž funkci tak trochu pochybujeme. Většinou se spokojíme s tím, že tam prostě jsou, a dále se o ně nezajímáme. Mnohé z těchto na první pohled nepraktických věcí ale měly a mnohdy stále mají svůj důvod.
Bambule na zimních čepicích
Pravá zimní čepice je pro mnoho lidí ta s bambulí nahoře. Většina z nás si myslí, bambule na vrchní části pletených čepic mají především důvod estetický. Dnes tomu možná tak je, nicméně v době svého vzniku sloužila bambule mnohem funkčnějšímu účelu. Možná vás překvapí, že čepici s bambulí vytvořili Vikingové. Velké bambule měly podle dochovaných dokumentů hned několik rolí.
Zastrašovaly nepřítele, neboť vytvářely dojem větší postavy, sloužily jako ochrana před padajícím sněhem či ledem a rovněž napomáhaly tomu, aby švy na vrchní části čepice dobře držely. Svou praktičnost si bambule ale zachovaly i později, zejména na moři. Námořníkům poskytovaly ochranu před případnými údery do hlavy o nízké stropy či nejrůznější trámy.
Otvor v očku nápojové plechovky
Každá plechovka limonády či piva je opatřena přinýtovaným kovovým očkem. Zvednutí a „páčení“ očka směrem vzhůru vede k odtržení prolisu ve víčku neboli otevření plechovky. Věděli jste ale, že otvor v očku neslouží ke snazšímu uchycení, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale na něco zcela jiného? Ve skutečnosti jde o držák na brčko, stačí očko správně nasměrovat a brčko jím prostrčit. Zatímco u limonády se to nabízí, u piva již méně.
Knoflíky na levé straně dámského oblečení
Jistě vás již někdy napadlo, proč mají pánské košile knoflíky na pravé straně a dámské halenky na levé. Většina lidí na světě jsou praváci, takže by bylo praktičtější, kdyby všechno oblečení mělo knoflíky na pravé straně. To sice ano, ale pouze v případě, že se oblékáte sami.
Knoflíky na levé straně oblečení jsou totiž pozůstatkem z doby, kdy se knoflíky nacházely pouze na dámském oblečení žen, které patřily do vyšší společenské třídy. Tyto ženy tak měly komorné, které je oblékaly. A knoflíky na levé straně byly pro služebnou z jejího úhlu pohledu vpravo, což jim usnadňovalo práci.
Okraje na papíře
Také si vzpomínáte na to, že většina školních sešitů či bloků měla dříve okraje? Pokud jste je vždy považovali za místo pro případné poznámky, vaše, učitele či redaktora, pak vězte, že ve skutečnosti vznikly ze zcela jiného důvodu. Historie okrajů na papíře sahá daleko do minulosti a sloužily jako ochrana napsaného textu před hladovými hlodavci, kteří byli dříve spoluobyvateli domácností a papír velmi rádi kousali.
Malá kapsa na džínách
Džíny mají většinou hned několik kapes, z nichž naprostá většina je ryze praktických. Až na jednu. Malinkou kapsičku, kterou většina z nás k ničemu nevyužívá. V době, kdy se dříny objevily, ale svůj důvod měla. Džíny byly totiž vynalezeny už v 19. století, konkrétně se udává datum 20. května 1873, a původně byly typickým oděvem amerických zlatokopů v době zlaté horečky.
Jednou z důležitých a cenných věcí, kterou měli zlatokopové u sebe, byly kapesní hodinky. Malá pátá kapsa byla navržena tak, aby chránila kapesní hodinky tím, že je udrží pevně a bezpečně zastrčené na svém místě.
Dírka na spodní straně visacího zámku
Všimli jste si někdy, že na spodní straně visacího zámku je malá nenápadná dírka? Tento otvor má hned dva praktické účely. Jednak do něj můžete kápnout malé množství oleje v případě, že se zámek zasekl a nejde otevřít, a jednak je užitečný i v případě deště. Může jím odtékat voda a zámek tak jejím působením nezreziví.
Otvor na konci svinovacího metru
Svinovací metry jsou šikovné a skladné. Z role se vysune dlouhá páska s jazýčkem na konci, který slouží k přidržení. Všimli jste si toho, že většina svinovacích metrů má na tamto jazýčku malý otvor? Jeho důvod? Slouží k případnému zaháknutí za hlavičku hřebíku či šroubku tak, abyste mohli pohodlně měřit i tehdy, když vám metr nemá kdo přidržet.
Zdroj: shareably.net