Překvapivě přístupný útesový klášter v Řecku. Posvátné místo Meteory je přístupné, co na místě uvidíte?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kláštery Meteory v Řecku jsou divem moderní techniky. Tyto řecké posvátné pravoslavné svatyně jsou posazené na vrcholcích pískovcových útesů a odrážejí samotu vyhledávanou mnichy, kteří tyto svatyně stavěli v období mezi 14. – 17. stoletím. Nejintimnější atmosféru má klášter Roussanou, který je nyní domovem pro 16 jeptišek. Drží se zde také ostatky svaté Barbory, ta byla velmi populární ve Středověku.

Jak se do klášterů dostanete

Po celá staletí se ke klášteru Roussanou a dalším klášterům Meteory ve středním Řecku dalo dostat pouze dvěma způsoby. Jedním z nich bylo lezení po stažitelných žebřících a druhou možností bylo zvedání za pomocí košů. Tento omezený přístup měl udržovat věřící mimo nevěřící.

Dnes jsou ovšem kláštery přístupny komukoliv. Ten, kdo je ochoten vydat se na útesovou cestu, se ke klášterům může dostat cestou nových tunelů po strmé silnici. Do klášterů pak vedou schodiště. Prohlídky jsou zde také možné. A to jak s průvodcem, tak bez něj po vyznačených trasách. Nejlepší volbou je však prohlídka s průvodcem – jen tak může návštěvník zvenčí pochopit zdejší bohatou historii.

null

null

A co je zde k vidění

Roussanouovu kapli uvnitř zdobí byzantské fresky pocházející z 16. století. Od zdí až po klenutý strop je kaple zdobena jak ilustracemi planet, pávů a serafínů, stejně tak jako pštrosími vejci, které jsou považovány za symboly krále, vzkříšení a úschovy.

Z důvodu šíření koronaviru COVID-19 je nyní cestování zakázané. Každopádně věříme, že se co nejdříve státům podaří pandemii zastavit a opět bude možné navštěvovat nádherná místa, jako jsou právě Kláštery Meteory v Řecku

Když se pak podíváte dolů po malé procházce přes malý most vedoucí do kláštera Roussanou uvidíte malou skromnou klášterní zahradu. Mezi zvířecími obyvateli zde dominují vzácné druhy supů, sokoli a také orli.

Každý cestovatel milující historii by tohle místo měl navštívit.

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT