Dýchání je nezbytné k přežití živočichů, zvířat i lidí. Existuje však jedno malé nenápadné zvíře, které dýchat nepotřebuje, a přesto dokáže přežít. Jak to dělá je pro vědce stále záhadou, ale opravdu to dokáže, což je neuvěřitelné.
Malý bílý parazit
Ve studii, která byla zveřejněná ve sborníku Národní akademie věd Spojených států, vědci identifikovali vůbec první zvíře, které k dýchání nepotřebuje a nevyužívá kyslík. Je jím osmimilimetrový bílý parazit, známý jako Henneguya salminicola, který infikuje maso ryb, zejména lososa čínského. Mezi jeho hostitele ale také patří losos růžový, atlantický losos nebo pstruh duhový.
Anaerobní povahu zvířete objevili vědci z univerzity v Tel Avivu, a své výsledky zveřejnili letos v únoru. Profesor Dorothee Huchon a jeho kolegové si všimli, že tomuto zvířeti chybí mitochondriální genom.
Tomu živočichovi něco chybí
Mnohobuněčné organismy používají kyslík k výrobě energie, což je proces, který se odehrává v mitochondriích. Tato organela má však pro tento proces své vlastní geny, ale když je vědci hledali, u tohoto parazita je nenašli.
Důvod, proč toto zvíře ztratilo geny, které mají dýchat, je nejasný, ovšem je dost možné, že získává energii pro sebe od svého hostitele. K produkci energie tohle zvíře tak stále z nejasných důvodů nevyužívá aerobní dýchání.
Drobný bílý parazit a jeho schopnost života bez dýchání tak stále zůstává pro vědce záhadou.