Před osmi lety zemřel Václav Havel. Připomeňme si, co o něm řekli leadři světa

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bývalý český prezident Václav Havel je nejen u nás, ale i ve světě považován za symbol boje proti komunistickému režimu. Proslavil se nejen jako skvělý dramatik a politik ale především jako obrovský bojovník. A nevnímáme ho tak jen my a celá Evropa, vidí ho tak i celý svět. To dokazují i výroky známých světových osobností. Václav Havel podlehl zákeřné nemoci 18. prosince 2011. Dnes je to tedy už osm let, co vyhasl život naší legendy.

Muž z lidu a muž, který tu byl pro lidi

Všichni si ho pamatujeme jako milého pána s krátkými nohavicemi u kalhot, jako vášnivého kuřáka i nezdolného bojovníka. Stal se prvním demokraticky zvoleným prezidentem v naší zemi. A jako neuvěřitelného člověka si ho pamatuje celý svět. Například Lech Walesa, protikomunistický aktivista, který založil hnutí Solidarita v Polsku, o něm řekl: „Jeho vynikající hlas moudrosti bude chybět.“.

Cena od George W. Bushe

Za to, že byl jedním z největších hrdinů svobody, dostal mnoho světových ocenění a tehdejší americký prezident George W. Bush mu udělil i nejvyšší americkou civilní cenu, což byla jistě ohromná pocta. Za své úsilí byl Václav Havel dokonce několikrát nominován i na Nobelovu cenu míru.

Jak ho vidí Madeleine Albrightová

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová prohlásila: „Uprostřed turbulence moderní Evropy byl jeho hlas nejkonzistentnější a nejpřesvědčivější – donekonečna hledal to nejlepší v sobě a v každém z nás. Nikdy jsem si nepředstavovala, že bych měla tu čest být jeho přítelem. “.

Už navždy zůstane v našich srdcích.

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kdo založil hnutí Solidarita v Polsku?

Kdo založil hnutí Solidarita v Polsku?

if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu