Není pochyb o tom, že planeta Země je úctyhodná. Ještě více to platí pro lidi, kteří viděli vesmír na vlastní oči. Přes veškerou svou velkolepost a majestátnost nepopřeme fakt, že je naše Země tak trochu podivná.
Malí lidé žijící na tak velké planetě
Jaká fakta ovlivňují planetu v planetárním měřítku? Na spoustu otázek, odpovědi ani nenalezneme, ale jedno je jisté. Pokud se zaměříme na naši planetu jako na celek, zjistíme, že jednotlivé systémy jsou společně propleteny. Povyprávět by vám o tom mohla i první americká žena ve vesmíru v roce 1984, bývalá astronautka NASA – Kathryn Sullivan.
Možná je pro někoho zneklidňují i situace, že Země je jediná známá planeta, kde existuje život. I když vlastní spoustu inherentních zvláštností – od těch geofyzikálních až po faunu a floru, jinde tohle neexistuje. Čím více se o raritách Země dozvídáme, tím více si uvědomujeme a oceňujeme mnoho jejích divů – počínaje vzduchem, který dýcháme.
Individuality dnešní Země
Všichni víme, že sever je někde nad Aljaškou a jih dole uprostřed Antarktidy. Tomu tak zkrátka pro zeměpisné póly planety je, ale platí to jen přerušovaně pro magnetické póly planety.
Za posledních 20 milionů let se magnetické póly otočily zhruba každých několik set tisíc let. V praxi to znamená jediné – pokud byste měli kompas v ruce asi před 800 000 lety, ukázal by vám, že sever je někde v Antarktidě.
Ačkoliv si jsou vědci téměř jisti, že víření Země a roztavené železné jádro, pohání tuto polární akrobacii – na druhou stranu není zcela objasněno, co tyhle zvraty spouští ve skutečnosti.
Proces totiž zraje postupně a probíhá po tisíciletí. Prozatím se severní magnetický pól Země přibližuje na sever asi o 40 mil ročně. A vzhledem k tomu, že k poslednímu velkému obrácení pólu došlo před 780 000 lety, máme za sebou opožděný obrat.
Zdroj: nationalgeographic.com