Polka Wanda Rutkiewicz za sebou měla už mnoho výstupů vč. ženských prvovýstupů. Mnoho z nich absolvovala v čistě ženských expedicích. Asi největší pozornosti se jí dostalo v roce 1978, kdy jako první žena pokořila Matterhorn severní stěnou v zimě a následně jako první Evropanka, první občan polské národnosti a třetí žena celkově stanula na Mount Everestu. O osm let později pokořila, opět jako první žena, i obávanou K2. V roce 1990 měla na svém kontě už šest osmitisícovek a velké plány do nejbližších měsíců – během roku a čtvrt chtěla pokořit těch zbývajících osm. Už to nestihla, za neobjasněných okolností v roce 1992 zahynula na Kančendžonze, třetí nejvyšší hoře světa.
Raději lezla s dalšími ženami než muži
Ti, kteří se s ní setkali osobně, na ni vzpomínají jako na milou a skromnou ženu, na horách si však šla vždy tvrdě za svým. Ač se Wanda Rutkiewicz narodila v litevském Plungé (4. února 1943), v Polsku strávila většinu svého života. Celá její rodina se tam přestěhovala po konci druhé světové války. K horolezectví se dostala v roce 1962 a domácí hory brzy vyměnila za vyšší a náročnější horské štíty.
Po výstupech na Eiger a Matterhorn se vydala na své první sedmitisícovky v Pamíru (Qullai Abuali ibni Sino, tehdy Pik Lenina), Hindúkúši (Nošak) a Karákóramu (Gašerbrum III). Vždy raději lezla s horolezkyněmi, protože podle vlastních slov chtěla dokázat, že i náročnější výstupy se dají zvládnout bez mužské podpory. Její přístup šel ruku v ruce s tím, jak se jí nedařilo partnerském životě. První manželství vydrželo jen tři roky.
Ona pokořila Mount Everest, její krajan se stal papežem
Posunout už se mohla jedině na osmitisícovky. 16. října 1978 stanula jako první Evropanka, třetí žena celkově a první polský občan na vrcholu nejvyšší hory světa. Shodou okolností se ten samý den ujal úřadu papeže Polák Jan Pavel II, s nímž se později setkala.
Než o několik let později zdolala vrchol další ze 14 nejvyšších hor světa, vydala se alpským stylem na Aconcaguu. První dva pokusy o čistě ženské zdolání K2 jí nevyšly a nevyšlo jí ani druhé manželství. K2 pokořila jako první žena na světě a první polský občan dva roky po druhém rozvodu, tedy v roce 1986.
Chtěla jako první žena vystoupat na všechny osmitisícovky
U toho ale ani zdaleka neskončilo. Následovaly čistě ženské výstupy na Nanga Parbat a Gašerbrum I a II. V roce 1990 jí hory poprvé v životě ukázaly i svou děsivou tvář. Výstup na Broad Peak absolvovala s Kurtem Lynckem, který se jako první z jejích parterů zdál, že její životní filozofii a tempu rozumí. Kurt se však při zdolávání zřítil z výšky čtyř set metrů a na místě zahynul.
Wanda se poté upnula jen k jediné myšlence – zdolat jako první žena na světě všech 14 osmitisícových vrcholů. Využila svých zkušeností a naplánovala si výstupy na zbývajících osm velehor na období pouhých 16 měsíců, aniž by opustila Himaláj. Jak ale sama tvrdila, mělo to i své výhody – nic nemusela organizovat osmkrát a aklimatizaci na další vrchol by jí poskytoval výstup na ten předchozí.
Čtěte také: Horolezec Joe Simpson sestupoval do tábora se zlomenou nohou sám, kamarád ho považoval za mrtvého.
Na Annapurnu vylezla sama, Kančendžonga se jí stala osudnou
Plán však nešel podle představ. Během roku 1991 se jí podařilo pokořit pouze dva z plánovaných šesti štítů, z toho Annapurnu zdolala zcela sama. Osmitisícovek jí zbývalo k pokoření už jen šest a naplánovala si je na období 1992/1993. Na jaře 1992 se po boku mexické výpravy vydala na třetí nejvyšší horu světa Kančendžongu, nakonec ale k vrcholu stoupala sama. Pomalejší tempo jí donutilo k bivakování ve výšce 8300 m n. m., tedy v tzv. zóně smrti.
Podle vedoucího Mexičanů Carlose Carsolia, s nímž část cesty absolvovala, si svou situaci uvědomovala, ale byla unavená. Naposledy ji spatřil při svém sestupu do čtvrtého tábora. Čekal ji tam do druhého dne a následně v nižším táboře další dva dny. Kvůli vlastnímu vyčerpání jí nemohl vyrazit naproti.
Wanda však nedorazila. Mohla zahynout při sestupu, mohla ale i umrznout už při bivaku během výstupu, protože s sebou neměla ani vařič, ale dokonce ani spacák. Jako datum jejího úmrtí se uvádí 13. květen 1992. Její tělo se dodnes nenašlo.
Zdroje: Wikipedia, pluska.sk, Independent.com, Standard.co.uk