Když posádka americké lodi Silver Star zaznamená volání o pomoc z holandské nákladní lodi Ourang Medan, ze zprávy v morseovce jim naskočí husí kůže. Na palubě jsou prý všichni mrtví a poslední slova jejich radisty zní: „Já umírám.“ Američané se ihned vydávají lodi vstříc. Z dálky vypadá normálně, šest členů posádky se k ní proto vypraví na člunu. To, co tam spatří, je právem šokuje. Celá posádka Ourang Medanu je opravdu mrtvá, jejich těla leží rozeseta po celé lodi a v obličejích se jim zračí zděšení.
Ďáblovo moře záhadné jako Bermudský trojúhelník
Ve Filipínském moři se nachází záhadná oblast ve tvaru trojúhelníku. Nápadně se podobá tomu Bermudskému – ztrácejí se v něm letadla a lodě. Podle staré čínské legendy tady v hlubinách žijí vodní draci, kteří stahují lodě pod hladinu. Podle vědy se tu střetávají neobvyklé kombinace oceánských a vzdušných proudů a nachází se tu také podmořská sopka.
Právě touto oblastí plul Ourang Medan (překl. Muž z Medanu), když ho našli. Podle oněch šesti Američanů se mrtvoly jeho posádky nacházely ve zvláštních strnulých polohách a radista prý křečovitě držel vysílačku. V lodní kuchyni podobně svíral kuchař nůž za čepel, až si pořezal ruku. Více krve než té jeho se ale nenašlo. Nikdo z mrtvých neutrpěl žádné viditelné zranění.
Důkazy zničila exploze a loď chyběla v lodním registru
Silver Star nebyla jedinou lodí, která zaznamenala volání o pomoc. Připluly i další a jejich kapitáni se shodli na tom, že děsivý nález na Ourang Medanu se musí prošetřit. Loď s mrtvými se chystali odtáhnout do nejbližšího přístavu a právě v tu chvíli na ní vypukl požár, který následovala mohutná exploze. Výbuch poškodil trup a dovnitř se okamžitě začala valit voda. Posádka tažné lodi jen tak tak stihla odseknout vlečná lana, vzápětí se Ourang Medan potopil.
Zůstalo jen podivné svědectví, které nemohl nikdo potvrdit, ale ani vyvrátit. Nizozemská loď se ale pod jménem Ourang Medan nevyskytuje v dobovém lodním registru. Pokud si tohle celé někdo nevymyslel jako strašidelnou historku do přístavních barů, zůstává záhadou už samotná existence lodi a účel její plavby. Dobový tisk se neshoduje ani v datu události a do úvahy tak připadají hned tři různé roky – 1940, 1947 nebo 1948.
Biologické zbraně jednotky 731
Nejčastěji se uvádí souvislost s nechvalně proslulou japonskou jednotkou 731, která prováděla na zajatcích šílené experimenty a vyvíjela i biologické zbraně. Japonci také ovládali za druhé světové války čínské území, z něhož měla loď vyplout a mířit do Jakarty. Nabízí se proto hypotéza, že se na palubě převážely nějaké nebezpečné chemikálie.
Tím by se vysvětlovalo i to, že Ourang Medan plul tajně. Mohlo se jednat o látky jako je kyanid, nitroglycerin a nervový plyn, které se v kontaktu s vodou uvolnily do vzduchu a zadusily celou posádku. Mohly způsobit i onu podivnou ztuhlost a následný výbuch. K lodi s takovým nákladem, která navíc klesla ke dnu a stala se tak bezcennou, se celkem logicky nikdo nehlásil.
Z lodi se údajně zachránil jeden námořník, na kterého náhodou narazil italský misionář na atolu na Marshallových ostrovech. Přeživší vypověděl, že se loď vyplula z malého čínského přístavu, vyhýbala úřadům a převážela mj. špatně uskladněnou kyselinu sírovou, jejíž výpary všechny otrávily. Muž však krátce nato zemřel a jeho svědectví nelze ověřit.
Nepřehlédněte: Crash at Crush: srážka vlaků na texaský způsob, při reklamní akci vybuchly dvě parní lokomotivy.
Oxid uhelnatý a další teorie
Pokud ale došlo k úniku výparů nějakých chemikálií, je zvláštní, že nezasáhly i posádku člunu vyslaného ze Silver Star. Uvažuje se proto i o otravě oxidem uhelnatým kvůli poruše topení. To mohlo vést k požáru a výbuchu. Jako jedna z teorií se udává i pojistný podvod, nikdo však nedokázal specifikovat jeho účel. Samozřejmě nechybí ani mimozemský útok. Uvažuje se ale i o jedovatých plynech uvolněných přímo v moři.
Vrak lodi Ourang Medan se zatím nenašel a osud její posádky, pokud skutečně existovala, tedy zůstává i nadále záhadou.