Čtyřtunové zvíře poutají k zemi okovy. Slonice se jmenuje Topsy a chodí po světě už 28 let. Tohle si prý zaslouží, rozdupala několik lidí. Její neslavný konec snímá technologická novinka – videokamera. V mrazivém odpoledni tomu přihlíží stovky zvědavců. Objeví se kouř a slonice se kácí k zemi. Popravili ji elektrickým proudem, dalším relativně novým vynálezem. Na konci 19. století probíhá ve světě tzv. válka proudů, do níž se velmi angažuje vynálezce žárovky Thomas Alva Edison. Je snad i on do popravy slonice Topsy nějak zapletený?
Ošetřovatel jí dá sežrat zapálenou cigaretu
Ve světě se na konci 19. století těší zoologické zahrady, cirkusy a různé atrakce se zvířaty velké oblibě. Zábavní park na Coney Island na okraji New Yorku láká k návštěvě nejen volným výběhem slonů. Tato zvířata zde využívali v cirkusových představeních, na projížďky i jako tažnou sílu pro přesun nákladu. V parku se však k nim dostanou i návštěvníci, takže první „úraz“ na sebe nenechá dlouho čekat.
Není se čemu divit. Vystresovaná a podrážděná zvířata reagují zcela instinktivně. Tak to ovšem vidíme jen my, před 120 lety to vnímali jinak. Nejagresivnější je údajně samice slona indického Topsy. Ta se narodila v jihovýchodní Asii, do Ameriky ji převezli tajně a cirkus Forepaugh ji dokonce lživě prezentoval jako prvního slona narozeného v USA. V Texasu zabila dva ošetřovatele, kteří ji měli trápit. Pokud se o ni „starali“ tak, jako se běžně starali cvičitelé o cirkusová zvířata, nemůžeme jí to mít za zlé. Pak ji převezli na Coney Island.
Za další úmrtí nese Topsy jen pramalou zodpovědnost. Newyorského krotitele totiž nenapadne nic lepšího, než jí při krmení podstrčit zapálenou cigaretu. Vyděšená slonice reaguje okamžitě – muže sevře chobotem, omlátí ho o zem a nakonec ho rozdupe.
Nejdříve ji chtěli oběsit
Park na Coney Islandu se brzy dostává finančních do potíží kvůli konkurenci. Všechny nepříznivé okolnosti nakonec vedou k tomu, že se vedení musí Topsy zbavit. Problematického slona ale nikdo nechce. Tím je její osud zpečetěn a je rozhodnuto, že zvíře bude usmrceno.
Ale jak? Jako první padne návrh slonici oběsit. Ano, někomu tehdy opravdu přišlo na mysl postavit několikatunové zvíře na šibenici. Tento nápad se ale zdá šílený i tehdejším členům Americké společnosti na ochranu zvířat proti týrání. Proti popravě samotné nic nenamítají, jen musí proběhnout jinak.
New York krátce předtím přešel od poprav oběšením k usmrcení na elektrickém křesle a tak někoho napadne použít stejný způsob i na slonici.
Popravu natáčí Edison Company
Píše se 4. leden roku 1903 a schyluje se k usmrcení slonice. Topsy pro jistotu ještě nakrmí mrkví s půl kilem kyanidu a pak už ji vedou na popraviště. Nechce se jí tam, něco tuší. Smrtící nástroj proto musí přesunout k ní. Okolo čekající novináři se neklepou ani tak zimou, jako vzrušením, stejně jako dalších asi 1400 lidí. Topsy je připoutána ke speciální konstrukci a do jejího těla popravčí pustí přes 6000 voltů. Slonice se v oblaku kouře okamžitě kácí k zemi.
Čtěte také: Když před soudem stojí zvíře – ve středověku je běžně soudili za vraždu člověka, sežrání úrody i nemravnost.
Z popravy vzniká 74sekundový film, který natáčí Edison Company. Název společnosti zřejmě stojí za oblíbeným omylem, že se v popravě angažoval sám Thomas Alva Edison, protože chtěl na nástroji k popravě poukázat na nebezpečí střídavého proudu. Svého času proti němu bojoval a snažil se o rozšíření stejnosměrného proudu. Tato tzv. válka proudů však probíhala v 80. letech a z kraje 90. let 19. století – nejméně 10 let před tímto incidentem. Edison tedy nemá s popravou slonice Topsy nic společného.