Pinball: Jaká je historie ikonického hracího automatu?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Pinball je úžasná arkádová hra, která je stále ve starém dobrém stylu. Hrají ji s oblibou všichni a je určená pro všechny věkové kategorie. Tato hra, pro kterou jsou charakteristické míčky a pádla je fascinující. A fakta, která jste o ní nevěděli, vás zcela jistě uchvátí ještě více.

Nezákonný Pinball

Hra zvaná Pinball byla na začátku čtyřicátých let zcela zakázaná a hrát se nesměla ve většině největších měst po celých Spojených státech amerických. To celé trvalo až do sedmdesátých let – a důvod? Hra se totiž považovala za hazardní. Kromě toho se věřilo, že nemá s dovednostmi nic společného a jde jen o ztrátu času a peněz. Chtělo se tak zabránit tomu, aby ji hrály i děti.

A aby toho nebylo málo, zákaz měl i poměrně dramatickou dohru. Tehdejší starosta New Yorku Fiorello La Guardia vydal nařízení, aby po celém městě byly herní automaty zničeny a jejich majitelé pozatýkáni. Během několika dnů tak byly tisícovky strojů vážně zničeny a poté vhozeny do řek, které obklopují ostrov Manhattan.

Pinball v Hollywoodu

A jako všechno, co bylo jednou nezákonné, stal se i Pinball jedním ze symbolů vzpoury mladých a dospívajících v populární kultuře. Proto, až budete sledovat film, který byl natočený během zákazu nebo krátce po něm, sledujte, zda některá postava v něm nehraje Pinball. Pokud ano, má to mnohem hlubší podtext, než se vám po teď mohlo zdát.

Ikonické stroje

V průběhu let bylo vytvořeno hned několik ikonických herních strojů na Pinball. Nejprodávanějším strojem všech dob se dokonce stal stroj Addamsonovy rodiny, který se poprvé dostal na trh v roce 1991.

Hvězda Playboye a Pinball

Říká vám něco jméno Hugh Hefner? Tato bývalá mediální ikona byla celý život velkým milovníkem právě hry Pinball. Během svého života spolupracoval na vytvoření několika herních strojů a dokonce se podílel i na těch, které vznikly s tématem Playboy.

Jak padl zákaz

Psal se rok 1976, když mladý editor Roger Sharpe výrazně dopomohl k tomu, aby byl šílený zákaz hry konečně zrušen. Snažil se dokázat, že ke hře je potřeba určitých dovedností a nejde tak jen o náhodu a tím pádem nemůže být řeč o hazardu. Prostě jim jednoduše ukázal, jak se to má hrát. Svým výkonem zaválel a tak rada okamžitě hlasovala o zrušení zákazu.

Autorský text | zdroje: Wikipedia

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu