Pevnost Boyard: Ještě si pamatujete na otce Fouras, Paklíče nebo krotitelku tygrů Félindru?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Již přes třicet let je tato jedinečná stavba ležící mezi ostrovy Aix a Oléron u západního pobřeží Francie dějištěm legendárního soutěžního pořadu. Původně ale bylo cílem pevnosti Boyard samozřejmě něco zcela jiného. Paradoxně ale svou původní ochrannou funkci pevnost nikdy neplnila. Z jakého důvodu?

Stavba trvala celá desetiletí

„Sire, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než se pokoušet o stavbu na tomto místě.“ Těmito slovy údajně již ve druhé polovině 17. století rozmlouval stavbu pevnosti stavitel Sébastien Vauban králi Ludvíku XIV., který si přál vybudování pevnosti, která by chránila přístav a sklad zbrojního arzenálu v Rochefortu. Důvodem ke stavbě bylo především to, že v té době měly kanóny omezený dostřel a vzdálenost mezi ostrovy Aix a Oléron byla příliš velká na to, aby se z nich dalo zabránit průnikům k francouzskému pobřeží.

Zatímco Ludvík XIV. si stavbu ještě nechal pro její obtížnost a finanční náročnost vymluvit, Napoleon Bonaparte již nikoli. V roce 1801 tak zahájil stavbu. Brzy se ale objevily problémy a stavba byla přerušena, znovu stavět se začalo až ve 30. letech 19. století. Když byla pevnost konečně v roce 1857 dokončena, nebyla vlastně vojensky již potřeba. Dostřel moderních kanonů se totiž výrazně zlepšil.

zdroj: pixabay.com

Vězení, historické památka i filmová lokalita

V roce 1870 se z pevnosti stalo vojenské vězení, v roce 1913 ji pak armádní námořnictvo definitivně opustilo. V roce 1950 byla pevnost zapsána na seznam historických památek a díky několika filmům, především snímku Dobrodruzi s Alainem Delonem, se stala „filmovou hvězdou“. V 90. letech se pak pevnost proslavila po celém světě díky natáčení televizní soutěže „Klíče od pevnosti Boyard“.

Pevnost je 68 metrů dlouhá, 31 metrů široká a její celková plocha činí 2689 m². Okolní zdi jsou vysoké 20 metrů. Je postavena na písečném břehu zvaném „longe de Boyard“, který dal pevnosti jméno. Je vidět z Fourasu, z mostu spojujícího ostrov Oléron s pevninou, za dobrého počasí z majáku Chassiron a z velké části východního pobřeží ostrova, zejména z Boyardville a také z města La Rochelle.

Klíče od pevnosti Boyard

Myšlenka na to využít pevnost Boyard k natáčení televizní soutěže se zrodila již v roce 1980, kdy Jacques Antoine natočil v pevnosti pilotní díl hry Honba za pokladem. Zkušební první díl se ale produkci nelíbil, a tak nebyl uveden a Jacques Antoine byl požádán, aby pořad  upravil a zlepšil. O deset let později se tak oblevily Klíče od pevnosti Boyard.

Od roku 1990 je tak pevnost dějištěm dobrodružného soutěžního pořadu, který vytvořili Jacques Antoine, Jean-Pierre Mitrecey a Pierre Launay. Tým soutěžících, obklopený více či méně podivnými postavami, v něm musí překonat řadu intelektuálních a fyzických zkoušek, aby mohl získat poklad ve zlatých mincích. Postupem času se podoba soutěže měnila, ale základní charakteristika zůstala stejná.  V první části soutěže má tým za úkol splněním úkolů v různých místnostech pevnosti získat klíče. V další části poté soutěžící získávají indicie, které jim napoví heslo, které jim odemkne „pokladnu“.

Zdroj: techno-science.net, fan-fortboyard.fr

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu