Paraponera clavata: Jaké to je, když zkouška dospělosti bolí jako průstřel

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V tuzemsku jsme zvyklí na pobíhání mravenců, jejichž kousnutí není sice příjemné, ale nevyvolává velkou bolest. Maximálně vás bude místo kousnutí delší dobu svědit. Ovšem na světě existují tvorové z třídy hmyzu, kteří způsobují bolest až nesnesitelnou. Kteří to jsou?

Schmidtova stupnice bolestivosti

Americký entomolog Justin O. Schmidt vytvořil dle svých vlastních zkušeností stupnici bolestivosti žihadel. Nechal se úmyslně pokousat téměř všemi zástupci blanokřídlého hmyzu, aby zjistil sílu jejich žihadla. Škála má čtyři stupně:

  •  Stupeň 0: Žihadlo sotva pronikne kůží a bodnutí je prakticky nebolestivé.
  • Stupeň 1: Lehká bolest, na kterou okamžitě zapomeneme.
  • Stupeň 2: Bolest, co bychom mohli přirovnat k bodnutí včely medonosné. Bolí ještě po čtyřech hodinách.
  •  Stupeň 3: Silná bolest trvající až 8 hodin.
  • Stupeň 4: Extrémní až nesnesitelná bolest, kterou naštěstí způsobují jen dva zástupci hmyzu – mravenci Paraponera a vosa Synoeca septentrionalis.

Paraponera clavata neboli projektilový mravenec

Vypravit se do nížinných deštných pralesů, které se nacházejí v oblasti mezi Hondurasem a Paraguayí, může být velmi dobrodružné. Už proto, že v nich žijí mravenci, jejichž bodnutí je na stupni 4. škály bolestivosti.

Tito mravenci, jimž se kvůli síle bodnutí přezdívá projektiloví, jsou zbarveni do odstínu červenohnědé až černé barvy. Potkat dvou až třícentimetrového mravence musí být v pralese opravdu zážitek. A jejich královny jsou dokonce ještě o něco větší. V živočišné říši se chovají jako predátoři a jejich kořistí často bývají housenky motýla Greta morgane, a tak mají své nepřátele.

autor: Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7809995

Ale jsou proti nim skvěle vybaveni. Jejich žihadlo obsahuje jedovou žlázu se silným peptidem zvaným poneratoxin. Jeho účinky způsobují vlny bolestí, které mohou trvat až 24 hodin při jediném bodnutí. J. O. Schmidt je popsal velmi výstižně jako chůzi po žhnoucím dřevěném uhlí se šesticentimetrovým hřebíkem v patě.

Čtěte také: Primitivní druh žraloka, který se podobá již dávno vyhynulým tvorům. To je žralok límcový.

Zkouška z dospělosti

Domorodci z etnika Sateré-Mawé, kteří žijí v oblasti Amazonie, mají pro mladou generaci připravenu zkoušku dospělosti, v níž hlavní roli hrají právě projektiloví mravenci. Jedinec, který se chce považovat z dospělého, si musí nasadit speciální rukavici naplněnou těmito mravenci a vydržet bolest, jíž je možné přirovnat k průstřelu střelnou zbraní.

Zvládli byste takovou zkoušku také?

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu