Jak se žije dětem diktátorů? Někdy to není procházka růžovým sadem. Stalin měl celkem tři děti ze dvou manželství. Nejstarší Světlana, která žila nejdéle, na otce vzpomínala jako na člověka bez citů. Proč Stalin nezachránil život svého nejstaršího syna a který jeho potomek se upil k smrti?
Jakova zastřelili v koncentračním táboře
Z prvního manželství měl Stalin syna Jakova. Protože mu matka zemřela krátce po narození, vyrůstal se svojí tetou v Tbilisi, odkud se ve 14 letech odstěhoval do Moskvy za svým otcem. S ním ale příliš dobře nevycházel. Za druhé světové války byl Jakov důstojníkem u dělostřelců v Rudé armádě. Účastnil se i bitvy u Smolenska, kde ho zajali Němci. Hitler nabídl Jakova na výměnu za maršála Pauluse, což Stalin striktně odmítl se slovy, že „že nelze vyměnit maršála za poručíka“.
Jakov, kterému tím otec zpečetil osud, putoval do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. O tom, jaká byla pravá příčina jeho smrti, se vedou debaty. Jisté je, že jeho tělo bylo nalezeno v elektrickém plotě. Jestli Jakov spáchal sebevraždu nebo ho zastřelili na útěku, je otázkou odborných diskusí.
Vasilij se upil k smrti
V manželství s druhou ženou měl Josif Stalin dvě děti. Syn Vasilij byl stíhacím pilotem a po druhé světové válce se zabýval výcvikem a týlovým zabezpečením sovětského letectva. Když jeho otec zemřel, byl Vasilij zatčen a odsouzen k nuceným pracím. Trest byl později změněný na vězení a vyhnanství v Kazani. Jeho smrt ve 41 letech uspíšila záliba v alkoholu a nervové vyčerpání.
Světlana utekla do USA
Jediná Stalinova dcera Světlana to také v životě neměla jednoduché. Její matka se o ni příliš nestarala. Jako dítě sovětských politiků měla chůvu. Když jí bylo šest let, matka spáchala sebevraždu. Svou první velkou lásku prožila v 16 letech, kdy se zamilovala do čtyřicetiletého filmaře židovského původu Alexeje Kaplera, který byl ale později odsouzen k nuceným pracím.
Vdaná byla Světlana celkem třikrát a měla tři děti. Když Stalin zemřel, vzala si příjmení po matce a začala si vydělávat jako učitelka a překladatelka – ovládala angličtinu, němčinu a francouzštinu. V roce 1967 požádala o politický azyl v USA, zároveň odsoudila sovětskou vládu a distancovala se od otcova režimu. Na sklonku života odmítala hovořit svou mateřštinou.
Zdroj: ZOOM, Wikipedia | zdroj foto: Wikimedia, CC